Helklart AB
556993-1289Aktiebolagreg. 2014
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
7 012 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hemvägen 18 B, 831 64 Östersund
Postadress
c/o Helen Salmonsson, Hemvägen 18 B, 831 64 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer inom ekonomi, affärsutveckling och ledarskap samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 37 tkr | −22 tkr | – |
| 2019 | 508 tkr | −181 tkr | – |
| 2020 | 576 tkr | −4 tkr | 1 210 tkr |
| 2021 | 342 tkr | 97 tkr | 1 286 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 5 tkr | 1 290 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 36 tkr | 1 437 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 46 tkr | 1 474 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 7 012 tkr | 8 482 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 342 | 576 | 508 | 37 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 315 | 217 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 657 | 793 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 90 | 1 | 1 | 1 | 52 | 80 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 509 | 717 | – | – |
| Rörelsekostnader | 90 | 1 | 1 | 1 | 560 | 797 | – | – |
| Rörelseresultat | −90 | −1 | −1 | −1 | 97 | −4 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 7 072 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 47 | 37 | 6 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 102 | 47 | 37 | 6 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 7 012 | 46 | 36 | 5 | 97 | −4 | −181 | −22 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 152 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 7 012 | 46 | 188 | 5 | 97 | −4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 9 | 41 | 1 | 20 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 7 009 | 36 | 147 | 4 | 76 | −4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 261 | 300 | 200 | 200 | 200 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 261 | 300 | 200 | 200 | 200 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 122 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 29 | – | – | 0 | 5 | 127 | – | – |
| Kassa och bank | 7 281 | 1 374 | 1 469 | 1 433 | 1 524 | 1 562 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 310 | 1 374 | 1 469 | 1 433 | 1 530 | 1 689 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 571 | 1 674 | 1 669 | 1 633 | 1 730 | 1 689 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 424 | 1 387 | 1 240 | 1 236 | 1 160 | 1 164 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 432 | 1 424 | 1 387 | 1 240 | 1 236 | 1 160 | – | – |
| Eget kapital | 8 482 | 1 474 | 1 437 | 1 290 | 1 286 | 1 210 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 152 | 152 | 152 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 9 | 41 | 1 | 29 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 088 | 201 | 232 | 191 | 291 | 328 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 571 | 1 674 | 1 669 | 1 633 | 1 730 | 1 689 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,2 % | 88 % | 86,1 % | 86,4 % | 81,4 % | 78,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 350 % | 684 % | 633 % | 749 % | 525 % | 516 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 28,2 % | −0,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 28,4 % | −0,7 % | −35,6 % | −59,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −40,6 % | 13,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,6 % | 2,5 % | 10,2 % | 0,3 % | 5,9 % | −0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 342 tkr | 576 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 761 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 761 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 2 761 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 500 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 500 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 200 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 7 009 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 009 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −36 tkr | −147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 36 tkr | 147 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 482 tkr | 1 474 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 009 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 8 432 tkr | 1 424 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 432 tkr | 1 424 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 070 tkr | 191 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Helklart ABHuvudarbetsställe
Hemvägen 18 B, 831 64 Östersund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556993-1289
Registreringsdatum
2 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.