Hellenic Global Trading AB
559025-8116Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 294 tkr
Resultat efter fin. poster
−203 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kopparbergsvägen 45, 722 19 Västerås
Postadress
Kopparbergsvägen 45, 722 19 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva grossistförsäljning och detaljhandel, import och exportverksamhet inom livsmedel, jordbruksprodukter, tobak och tobakstillbehör samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 193 tkr | −331 tkr | – |
| 2017 | 766 tkr | −115 tkr | – |
| 2018 | 3 273 tkr | 274 tkr | 297 tkr |
| 2019 | 2 364 tkr | 236 tkr | 519 tkr |
| 2020 | 7 927 tkr | 1 960 tkr | 1 255 tkr |
| 2021 | 10 975 tkr | 3 844 tkr | 3 543 tkr |
| 2022 | 2 233 tkr | −408 tkr | 3 601 tkr |
| 2023 | 2 740 tkr | −397 tkr | 3 571 tkr |
| 2024 | 2 642 tkr | −1 064 tkr | 1 702 tkr |
| 2025 | 2 294 tkr | −203 tkr | 1 499 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −8,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −13,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 294 | 2 642 | 2 740 | 2 233 | 10 975 | 7 927 | 2 364 | 3 273 | 766 | 193 |
| Rörelseintäkter | 2 294 | 2 642 | 2 740 | 2 233 | 10 975 | 7 927 | 2 364 | 3 273 | – | – |
| Handelsvaror | 1 713 | 2 864 | 2 264 | 1 740 | 4 447 | 3 791 | 878 | 1 885 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 390 | 422 | 531 | 506 | 2 227 | 1 851 | 1 014 | 883 | – | – |
| Personalkostnader | 397 | 473 | 359 | 391 | 457 | 323 | 237 | 231 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 500 | 3 759 | 3 154 | 2 638 | 7 131 | 5 967 | 2 129 | 2 999 | – | – |
| Rörelseresultat | −206 | −1 118 | −413 | −404 | 3 844 | 1 960 | 236 | 274 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 54 | 28 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 11 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 54 | 17 | −4 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −203 | −1 064 | −397 | −408 | 3 844 | 1 960 | 236 | 274 | −115 | −331 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 594 | 367 | 490 | −962 | −490 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −203 | −469 | −30 | 82 | 2 882 | 1 470 | 236 | 274 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 23 | 594 | 315 | 14 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −203 | −469 | −30 | 58 | 2 288 | 1 155 | 222 | 274 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Varulager | 456 | 440 | 632 | 866 | 830 | 1 657 | 576 | 544 | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 23 | 22 | 60 | 0 | 0 | 100 | 90 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 45 | 22 | 83 | 21 | 7 | 107 | 97 | – | – |
| Kassa och bank | 1 475 | 1 563 | 3 783 | 4 618 | 5 901 | 1 465 | 165 | 96 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 973 | 2 048 | 4 437 | 5 567 | 6 752 | 3 129 | 848 | 738 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 973 | 2 048 | 4 437 | 5 572 | 6 757 | 3 134 | 853 | 743 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 652 | 2 121 | 3 551 | 3 493 | 1 205 | 50 | 247 | −27 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 449 | 1 652 | 3 521 | 3 551 | 3 493 | 1 205 | 469 | 247 | – | – |
| Eget kapital | 1 499 | 1 702 | 3 571 | 3 601 | 3 543 | 1 255 | 519 | 297 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 594 | 962 | 1 452 | 490 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 208 | 83 | 47 | 168 | 102 | 202 | 272 | 374 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 23 | 617 | 909 | 328 | 14 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 474 | 346 | 271 | 1 009 | 1 762 | 1 389 | 335 | 446 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 973 | 2 048 | 4 437 | 5 572 | 6 757 | 3 134 | 853 | 743 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 1 400 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76 % | 83,1 % | 91,1 % | 78,3 % | 69,5 % | 52,5 % | 60,8 % | 39,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 320 % | 465 % | 1 402 % | 466 % | 336 % | 106 % | 81 % | 43 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −9 % | −42,3 % | −15,1 % | −18,1 % | 35 % | 24,7 % | 10 % | 8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −8,9 % | −40,3 % | −14,5 % | −18,3 % | 35 % | 24,7 % | 10 % | 8,4 % | −15 % | −171,5 % |
| Omsättningstillväxt | −13,2 % | −3,6 % | 22,7 % | −79,7 % | 38,5 % | 235,3 % | −27,8 % | 327,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,5 % | −27,6 % | −0,8 % | 1,6 % | 64,6 % | 92,1 % | 42,8 % | 92,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 294 tkr | 2 642 tkr | 2 740 tkr | 2 233 tkr | 10 975 tkr | 7 927 tkr | 2 364 tkr | 3 273 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −203 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −203 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 469 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −469 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 499 tkr | 1 702 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −203 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 400 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 594 tkr |
| Forslag disposition | 1 449 tkr | 1 652 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 449 tkr | 1 652 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 456 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 440 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 266 tkr | 264 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hellenic Global Trading ABHuvudarbetsställe
Kopparbergsvägen 45, 722 19 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-8116
Registreringsdatum
9 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.350 – Partihandel med tobak
Övriga registrerade namn
1 st
- Delifoodia Grosshandel i Gävle – särskilt företagsnamn, registrerat 21 maj 2021. För den del av verksamheten som avser bedriva grossistförsäljning och detaljhandel, import och exportverksamhet inom livsmedel, jordbruksprodukter samt däremd förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.