Hemek Syd AB
556766-2928Aktiebolagreg. 2008
Saxtorp, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
123 tkr
Resultat efter fin. poster
−40 tkr
Soliditet
−94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Scoutvägen 34 B, 261 93 Saxtorp
Postadress
c/o M.hofvander, Scoutvägen 34 B, 261 93 Saxtorp
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara el- och mekaniska arbeten inom industri, industrisupport. Detta innebär svetsarbeen, plåt- arbetning, fräsning, svarvning samt diverse elektriska installationer och arbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 378 tkr | 703 tkr | – |
| 2021 | 5 964 tkr | 1 432 tkr | – |
| 2022 | 1 520 tkr | 83 tkr | 388 tkr |
| 2023 | 815 tkr | −108 tkr | 120 tkr |
| 2024 | 601 tkr | −104 tkr | 17 tkr |
| 2025 | 123 tkr | −40 tkr | −23 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −93,7 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal −32,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −79,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 123 | 601 | 815 | 1 520 | 5 964 | 5 378 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 17 | 30 | 30 | – | – |
| Rörelseintäkter | 124 | 619 | 844 | 1 549 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 54 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 86 | 52 | 181 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 113 | 230 | 235 | 530 | – | – |
| Personalkostnader | −3 | 400 | 656 | 722 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 163 | 722 | 948 | 1 466 | – | – |
| Rörelseresultat | −40 | −103 | −104 | 84 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −4 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −40 | −104 | −108 | 83 | 1 432 | 703 |
| Resultat före skatt | −40 | −104 | −108 | 83 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Årets resultat | −40 | −104 | −108 | 66 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 32 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 32 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 100 | 223 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 3 | 203 | 540 | – | – |
| Kassa och bank | 12 | 66 | 51 | 143 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 | 69 | 254 | 683 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 | 69 | 259 | 715 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −83 | 20 | 128 | 222 | – | – |
| Fritt eget kapital | −123 | −83 | 20 | 288 | – | – |
| Eget kapital | −23 | 17 | 120 | 388 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 8 | 10 | 168 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 53 | 139 | 327 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 | 69 | 259 | 715 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −93,7 % | 23,8 % | 46,4 % | 54,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 52 % | 131 % | 183 % | 209 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −32,3 % | −17,2 % | −12,7 % | 5,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −32,4 % | −17,3 % | −13,3 % | 5,5 % | 24 % | 13,1 % |
| Omsättningstillväxt | −79,6 % | −26,2 % | −46,4 % | −74,5 % | 10,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 170,9 % | −628,2 % | −89,6 % | 17,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 123 tkr | 601 tkr | 815 tkr | 760 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −40 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −40 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 104 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −104 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −23 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −40 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −123 tkr | −83 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −123 tkr | −83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 119 tkr | 119 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 119 tkr | 119 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 33 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 350 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 350 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Hemek Syd ABHuvudarbetsställe
Scoutvägen 34 B, 261 93 Saxtorp
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556766-2928
Registreringsdatum
24 september 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Landskrona, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.