Hemmagastro Holding AB
559025-5054Aktiebolagreg. 2015
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
858 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Strandgatan 1, 972 39 Luleå
Postadress
Norra Strandgatan 1, 972 39 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt bedriva verksamhet inom restaurang, partihandel deli, catering, bageri och konsult- verksamhet inom restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −29 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −72 tkr | – |
| 2021 | – | −57 tkr | 107 tkr |
| 2022 | – | −62 tkr | 110 tkr |
| 2023 | – | 234 tkr | 344 tkr |
| 2024 | – | 444 tkr | 908 tkr |
| 2025 | – | 858 tkr | 1 809 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 13 | 12 | 14 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 13 | 12 | 14 | 18 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | −13 | −12 | −14 | −18 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 550 | 0 | 300 | −44 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 43 | 54 | 54 | 39 | – | – |
| Finansiella poster | 872 | 457 | 246 | −48 | −39 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 858 | 444 | 234 | −62 | −57 | −72 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | 44 | 120 | 0 | 64 | 69 | – | – |
| Resultat före skatt | 902 | 564 | 234 | 2 | 11 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 902 | 564 | 234 | 2 | 8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 358 | 1 995 | 1 495 | 1 495 | 1 545 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 358 | 1 995 | 1 495 | 1 495 | 1 545 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 58 | 126 | 183 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 | 59 | 126 | 183 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 372 | 2 054 | 1 621 | 1 678 | 1 546 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | 848 | 284 | 50 | 47 | 39 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 749 | 848 | 284 | 50 | 47 | – | – |
| Eget kapital | 1 809 | 908 | 344 | 110 | 107 | – | – |
| Långfristiga skulder | 361 | 913 | 924 | 1 224 | 1 259 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 202 | 233 | 353 | 344 | 179 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 372 | 2 054 | 1 621 | 1 678 | 1 546 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 140 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,3 % | 44,2 % | 21,2 % | 6,5 % | 7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 7 % | 25 % | 36 % | 53 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 62,1 % | 68,1 % | 2,1 % | 7,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 2 345 tkr | 1 995 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 345 tkr | 2 345 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 350 tkr | 500 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 350 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 902 tkr | 564 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 44 tkr | 120 tkr |
| Eventual forpliktelser | 117 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 902 tkr | 564 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −564 tkr | −234 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 564 tkr | 234 tkr |
| Forslag disposition | 1 749 tkr | 848 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 609 tkr | 848 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 140 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −350 tkr | −500 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 244 | 242 |
| Ovriga langfristiga skulder | 361 tkr | 913 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 192 tkr | 223 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hemmagastro Holding ABHuvudarbetsställe
Norra Strandgatan 1, 972 39 Luleå
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-5054
Registreringsdatum
7 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.