Hemmeslövs Ängar AB
559235-8849Aktiebolagreg. 2020
Båstad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
817 tkr
Resultat efter fin. poster
92 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsbergsvägen 43, 269 36 Båstad
Postadress
Kungsbergsvägen 43, 269 36 Båstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 642 tkr | 207 tkr | 2 678 tkr |
| 2021 | 687 tkr | 15 tkr | 225 tkr |
| 2023 | 1 066 tkr | −6 tkr | 219 tkr |
| 2024 | 726 tkr | −43 tkr | 86 tkr |
| 2025 | 750 tkr | −11 tkr | 75 tkr |
| 2026 | 817 tkr | 92 tkr | 159 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 817 | 750 | 726 | 1 066 | 687 | 642 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 817 | 750 | 726 | 1 066 | 687 | 642 |
| Övriga externa kostnader | 345 | 327 | 288 | 641 | 428 | 367 |
| Personalkostnader | 3 | – | 0 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 162 | 160 | 160 | 220 | 139 | 68 |
| Rörelsekostnader | 510 | 487 | 448 | 863 | 567 | 435 |
| Rörelseresultat | 308 | 263 | 278 | 203 | 120 | 207 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 215 | 274 | 321 | 209 | 108 | 0 |
| Finansiella poster | −215 | −274 | −321 | −209 | −104 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | −11 | −43 | −6 | 15 | 207 |
| Resultat före skatt | 92 | −11 | −43 | −6 | 15 | 207 |
| Skatt på årets resultat | 8 | – | – | 0 | 17 | 30 |
| Årets resultat | 84 | −11 | −43 | −6 | −2 | 177 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 325 | 7 452 | 7 591 | 7 751 | 7 757 | 7 863 |
| Anläggningstillgångar | 7 325 | 7 452 | 7 591 | 7 751 | 7 757 | 7 863 |
| Kundfordringar | 0 | 30 | 37 | 14 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 34 | 41 | 17 | 16 | 190 |
| Kassa och bank | 63 | 23 | 44 | 43 | 172 | 204 |
| Omsättningstillgångar | 67 | 57 | 84 | 61 | 188 | 393 |
| Summa tillgångar | 7 392 | 7 509 | 7 675 | 7 811 | 7 945 | 8 256 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 25 | 36 | 79 | 175 | 177 | 2 451 |
| Fritt eget kapital | 109 | 25 | 36 | 169 | 175 | 2 628 |
| Eget kapital | 159 | 75 | 86 | 219 | 225 | 2 678 |
| Långfristiga skulder | 6 338 | 6 479 | 6 621 | 7 277 | 7 336 | 5 469 |
| Leverantörsskulder | 0 | 16 | 14 | 0 | 32 | 0 |
| Skatteskulder | 137 | 127 | 170 | 107 | 100 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 895 | 955 | 968 | 315 | 384 | 109 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 392 | 7 509 | 7 675 | 7 811 | 7 945 | 8 256 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 0 | 90 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,2 % | 1 % | 1,1 % | 2,8 % | 2,8 % | 32,4 % |
| Kassalikviditet | 8 % | 6 % | 9 % | 19 % | 49 % | 360 % |
| Rörelsemarginal | 37,6 % | 35,1 % | 38,3 % | 19,1 % | 17,4 % | 32,2 % |
| Vinstmarginal | 11,3 % | −1,4 % | −5,9 % | −0,6 % | 2,2 % | 32,2 % |
| Omsättningstillväxt | 9 % | 3,2 % | −31,9 % | 55,3 % | 7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 % | −14,4 % | −50,1 % | −2,8 % | −0,8 % | 6,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 84 tkr | −11 tkr |
| Byggnader mark | 7 143 tkr | 7 293 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 975 tkr | 7 986 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 832 tkr | 693 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | −11 tkr | 22 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 139 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 84 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −43 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 109 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 182 tkr | 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 258 tkr | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 77 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 45 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 21 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 772 tkr | 5 913 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 102 | 11 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 142 tkr | 142 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 338 tkr | 6 479 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 533 tkr | 590 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 805 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 805 tkr | – |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 6 338 tkr | 6 479 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 83 tkr | 81 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hemmeslövs Ängar ABHuvudarbetsställe
Kungsbergsvägen 43, 269 36 Båstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559235-8849
Registreringsdatum
8 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Båstad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.