swereg

Henrik Hang AB

559324-7199Aktiebolagreg. 2021

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Oxie, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 174 tkr

+127 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

116 tkr

+175 % mot föregående år

Soliditet

10 %

+6,9 p.e. mot föregående år

Anställda

2

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Lergodsvägen 1 F, 238 40 Oxie

Postadress

c/o Henrik Hang, Lergodsvägen 1 F, 238 40 Oxie

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang samt personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021225 tkr12 tkr34 tkr
20222 315 tkr133 tkr140 tkr
20231 774 tkr−31 tkr108 tkr
20241 399 tkr−154 tkr34 tkr
20253 174 tkr116 tkr50 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 10,2 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 3,7 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 126,9 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning3 1741 3991 7742 315225
Förändring av lager−241697−417
Övriga rörelseintäkter4257173221–
Rörelseintäkter3 5741 4861 9442 533242
Råvaror och förnödenheter96143055467446
Övriga externa kostnader1 270693573579174
Personalkostnader9253607801 113–
Av- och nedskrivningar109137593310
Övriga rörelsekostnader184––––
Rörelsekostnader3 4491 6201 9662 400230
Rörelseresultat125−135−2213312
Räntekostnader och liknande9209−0–
Finansiella poster−9−20−90–
Resultat efter finansiella poster116−154−3113312
Bokslutsdispositioner−100––––
Resultat före skatt16−154−3113312
Skatt på årets resultat––0272
Årets resultat16−154−311059

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar023477090
Materiella anläggningstillgångar24952029680–
Anläggningstillgångar24954334315090
Varulager1021261101317
Kundfordringar1889–0230
Kortfristiga fordringar3620011763230
Kassa och bank104161357579165
Omsättningstillgångar242487583654412
Summa tillgångar4911 030926804502
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat916311590
Fritt eget kapital259831159
Eget kapital503410814034
Långfristiga skulder322968732500460
Skatteskulder1025302
Kortfristiga skulder11928851657
Summa eget kapital och skulder4911 030926804502

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda2–33–
Föreslagen utdelning (tkr)0000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet10,2 %3,3 %11,7 %17,4 %6,9 %
Kassalikviditet118 %1 290 %556 %390 %5 590 %
Rörelsemarginal3,9 %−9,6 %−1,3 %5,7 %5,3 %
Vinstmarginal3,7 %−11 %−1,8 %5,7 %5,3 %
Omsättningstillväxt126,9 %−21,1 %−23,4 %929,6 %–
Avkastning på eget kapital31,9 %−452,1 %−28,9 %75,3 %27,5 %
Omsättning per anställd1 587 tkr–591 tkr772 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital16 tkr−154 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat16 tkr−154 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning154 tkr31 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−154 tkr−31 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott–80 tkr
Forslag disposition25 tkr9 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning25 tkr9 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Goodwill023 tkr
Goodwill anskaffningsvarden100 tkr100 tkr
Goodwill avskrivningar100 tkr77 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar23 tkr23 tkr
Inventarier verktyg installationer249 tkr520 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden430 tkr681 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar181 tkr162 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar251 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–337 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar86 tkr113 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar67 tkr–
Lager ravaror fornodenheter102 tkr126 tkr
Lamnade koncernbidrag100 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga18 tkr11 tkr
Ovriga kortfristiga skulder18 tkr28 tkr
Ovriga langfristiga skulder227 tkr425 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut95 tkr542 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga100 tkr–
Upparbetad ej fakturerad intakt0100 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 30 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Henrik Hang ABHuvudarbetsställe

    Lergodsvägen 1 F, 238 40 Oxie

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559324-7199

Registreringsdatum

30 juni 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malmö, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
  • SNI 78.201 – Personaluthyrning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler