Her Mind AB
559366-3114Aktiebolagreg. 2022
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 477 tkr
Resultat efter fin. poster
484 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svanåallén 2, 702 32 Örebro
Postadress
c/o Bonerfält, Svanåallén 2, 702 32 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten avser att bedriva konsulttjänster inom utbildning, terapi och vårdtjänster samt därmed förenlig verksamhet. Handel med aktier och aktiefonder. Verksamheten avser även att bedriva fastighetsförvaltning och uthyrning av fritidsboende i fjällen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 173 tkr | 61 tkr | 73 tkr |
| 2023 | 1 010 tkr | 301 tkr | 253 tkr |
| 2024 | 1 110 tkr | 343 tkr | 455 tkr |
| 2025 | 2 477 tkr | 484 tkr | 356 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 19,5 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 123,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 477 | 1 110 | 1 010 | 173 |
| Rörelseintäkter | 2 477 | 1 110 | 1 010 | 173 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 12 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 306 | 226 | 210 | 37 |
| Personalkostnader | 979 | 284 | 304 | 74 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 83 | 83 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 654 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 953 | 605 | 596 | 112 |
| Rörelseresultat | 524 | 506 | 414 | 61 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 40 | 163 | 113 | 0 |
| Finansiella poster | −40 | −163 | −113 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 484 | 343 | 301 | 61 |
| Bokslutsdispositioner | −124 | −87 | −75 | 0 |
| Resultat före skatt | 360 | 256 | 226 | 61 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 54 | 47 | 13 |
| Årets resultat | 284 | 202 | 179 | 48 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 15 | 30 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 264 | 3 332 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 279 | 3 362 | 0 |
| Kundfordringar | 283 | 184 | 143 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 417 | 260 | 168 | 1 |
| Kassa och bank | 877 | 238 | 550 | 146 |
| Omsättningstillgångar | 1 293 | 498 | 718 | 147 |
| Summa tillgångar | 1 293 | 3 777 | 4 080 | 147 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 47 | 228 | 48 | 0 |
| Fritt eget kapital | 331 | 430 | 228 | 48 |
| Eget kapital | 356 | 455 | 253 | 73 |
| Obeskattade reserver | 286 | 162 | 75 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 857 | 3 462 | 0 |
| Leverantörsskulder | 5 | 19 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 70 | 78 | 59 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 651 | 303 | 290 | 73 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 293 | 3 777 | 4 080 | 147 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,1 % | 15,5 % | 7,7 % | 50,1 % |
| Kassalikviditet | 199 % | 164 % | 248 % | 200 % |
| Rörelsemarginal | 21,2 % | 45,5 % | 41 % | 35,4 % |
| Vinstmarginal | 19,5 % | 30,9 % | 29,8 % | 35,3 % |
| Omsättningstillväxt | 123,1 % | 9,9 % | 483,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,6 % | 44,5 % | 71 % | 66 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 3 264 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 284 tkr | 202 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 284 tkr | 202 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −202 tkr | −179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 202 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 383 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 356 tkr | 455 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 284 tkr | 202 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 383 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −124 tkr | −87 tkr |
| Forslag disposition | 331 tkr | 430 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 31 tkr | 430 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 130 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 541 tkr | 196 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 401 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 2 456 tkr |
| Periodiseringsfonder | 286 tkr | 162 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Her Mind ABHuvudarbetsställe
Svanåallén 2, 702 32 Örebro
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559366-3114
Registreringsdatum
17 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.