Hermanssons Lantbruk AB
559146-0836Aktiebolagreg. 2018
Nossebro, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 811 tkr
Resultat efter fin. poster
1 088 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Främmestad Anestad 208, 465 97 Nossebro
Postadress
Främmestad Anestad 208, 465 97 Nossebro
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är lantbruk med växtodling och animalieproduktion, viss entreprenadverksamhet inom lantbruk samt gårdsförsäljning av lantbruksprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 743 tkr | 12 tkr | – |
| 2020 | 6 141 tkr | 1 466 tkr | – |
| 2021 | 6 656 tkr | 1 047 tkr | 734 tkr |
| 2022 | 6 101 tkr | 418 tkr | 960 tkr |
| 2023 | 6 750 tkr | 619 tkr | 1 088 tkr |
| 2024 | 6 400 tkr | −352 tkr | 1 177 tkr |
| 2025 | 6 811 tkr | 1 088 tkr | 1 592 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 6,4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 811 | 6 400 | 6 750 | 6 101 | 6 656 | 6 141 | 6 743 |
| Förändring av lager | 499 | −773 | 422 | 61 | −13 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 167 | 589 | 495 | 422 | 574 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 478 | 6 216 | 7 667 | 6 584 | 7 216 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 622 | 3 283 | 3 551 | 3 111 | 3 331 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 956 | 2 070 | 2 228 | 2 008 | 1 795 | – | – |
| Personalkostnader | 179 | 494 | 539 | 616 | 634 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 538 | 538 | 551 | 432 | 394 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 106 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 296 | 6 385 | 6 975 | 6 167 | 6 154 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 182 | −168 | 693 | 417 | 1 062 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 6 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 149 | 234 | 121 | 45 | 59 | – | – |
| Finansiella poster | −94 | −184 | −73 | 0 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 088 | −352 | 619 | 418 | 1 047 | 1 466 | 12 |
| Bokslutsdispositioner | −575 | 451 | −492 | −142 | −579 | – | – |
| Resultat före skatt | 514 | 99 | 128 | 276 | 468 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 99 | 10 | 0 | 50 | 92 | – | – |
| Årets resultat | 414 | 89 | 128 | 226 | 376 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 597 | 6 135 | 6 674 | 4 398 | 4 666 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 363 | 328 | 287 | 224 | 153 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 960 | 6 463 | 6 961 | 4 622 | 4 819 | – | – |
| Varulager | 1 441 | 942 | 1 516 | 1 261 | 1 048 | – | – |
| Kundfordringar | 11 | 695 | 777 | 0 | 561 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 034 | 1 299 | 1 261 | 825 | 1 275 | – | – |
| Kassa och bank | 594 | 349 | 427 | 732 | 816 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 068 | 2 590 | 3 203 | 2 818 | 3 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 029 | 9 053 | 10 164 | 7 439 | 7 958 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 127 | 1 038 | 910 | 684 | 308 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 542 | 1 127 | 1 038 | 910 | 684 | – | – |
| Eget kapital | 1 592 | 1 177 | 1 088 | 960 | 734 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 427 | 1 853 | 2 304 | 1 812 | 1 670 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 384 | 4 254 | 4 885 | 3 356 | 3 721 | – | – |
| Leverantörsskulder | 449 | 808 | 450 | 196 | 551 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | – | 0 | 50 | 139 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 625 | 1 769 | 1 888 | 1 310 | 1 832 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 029 | 9 053 | 10 164 | 7 439 | 7 958 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1.4 | 1.4 | 1.4 | 1.4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39 % | 29,3 % | 28,7 % | 32,3 % | 25,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 100 % | 93 % | 89 % | 119 % | 114 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | −2,6 % | 10,3 % | 6,8 % | 16 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16 % | −5,5 % | 9,2 % | 6,9 % | 15,7 % | 23,9 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | 6,4 % | −5,2 % | 10,6 % | −8,3 % | 8,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26 % | 7,6 % | 11,7 % | 23,5 % | 51,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 811 tkr | 4 571 tkr | 4 821 tkr | 4 358 tkr | 4 754 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 2 282 tkr | 1 813 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 363 tkr | 189 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 363 tkr | 189 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | 22 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 414 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 414 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 592 tkr | 1 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 414 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −469 tkr | 481 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 415 tkr | 472 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 572 tkr | 572 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 157 tkr | 100 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 57 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | – | 139 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 18 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | – | 139 tkr |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 344 tkr | 185 tkr |
| Forslag disposition | 1 542 tkr | 1 127 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 542 tkr | 1 127 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 672 tkr | 323 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 182 tkr | 5 663 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 709 tkr | 7 709 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 527 tkr | 2 046 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 481 tkr | 481 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 21 tkr | 155 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 970 tkr | 265 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 620 tkr | 2 480 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −106 tkr | −30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 96 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 355 tkr | 150 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 489 tkr | 543 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 531 tkr | 1 939 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 854 tkr | 2 315 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 146 tkr | 40 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 44 tkr | 44 tkr |
| Skulder ovriga foretag agarintresse kortfristiga | 152 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 3 834 tkr | 4 145 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 834 tkr | 4 145 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 173 tkr | 268 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Hermanssons Lantbruk ABHuvudarbetsställe
Främmestad Anestad 208, 465 97 Nossebro
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-0836
Registreringsdatum
22 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Essunga, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- SNI 01.199 – Odling av övriga ett- och tvååriga växter
- SNI 47.220 – Detaljhandel med kött och charkuterier
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.