HEWLUN Färgkulla AB
559213-7946Aktiebolagreg. 2019
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 tkr
Resultat efter fin. poster
−23 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Terrassvägen 7, 167 52 Bromma
Postadress
c/o Nauckhoff, Terrassvägen 7, 167 52 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 26 tkr | −39 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 26 tkr | −25 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 28 tkr | −19 tkr | 56 tkr |
| 2023 | 28 tkr | −25 tkr | 32 tkr |
| 2024 | 28 tkr | −26 tkr | 55 tkr |
| 2025 | 28 tkr | −23 tkr | 32 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,6 %
Vinstmarginal −83,5 %
Omsättningstillväxt 0 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 | 28 | 28 | 28 | 26 | 26 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 28 | 28 | 28 | 28 | 26 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 28 | 27 | 22 | 26 | 40 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Rörelsekostnader | 51 | 54 | 52 | 47 | 52 | 65 |
| Rörelseresultat | −23 | −26 | −25 | −19 | −25 | −39 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −26 | −25 | −19 | −25 | −39 |
| Resultat före skatt | −23 | −26 | −25 | −19 | −25 | −39 |
| Årets resultat | −23 | −26 | −25 | −19 | −25 | −39 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 983 | 1 904 | 1 861 | 1 847 | 1 747 | 1 714 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 53 | 41 | 30 | 13 | 2 |
| Anläggningstillgångar | 2 049 | 1 957 | 1 902 | 1 877 | 1 759 | 1 716 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 3 | 15 | 26 | 47 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 3 | 3 | 15 | 26 | 47 | 47 |
| Summa tillgångar | 2 052 | 1 961 | 1 917 | 1 902 | 1 806 | 1 763 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 | 32 | 6 | 25 | 1 | 40 |
| Fritt eget kapital | −18 | 5 | −18 | 6 | −25 | 1 |
| Eget kapital | 32 | 55 | 32 | 56 | 25 | 51 |
| Långfristiga skulder | 2 008 | 1 894 | 1 874 | 1 835 | 1 770 | 1 703 |
| Skatteskulder | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 052 | 1 961 | 1 917 | 1 902 | 1 806 | 1 763 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,6 % | 2,8 % | 1,6 % | 2,9 % | 1,4 % | 2,9 % |
| Kassalikviditet | 26 % | 29 % | 134 % | 233 % | 429 % | 509 % |
| Rörelsemarginal | −83,3 % | −94,1 % | −89,3 % | −69,5 % | −95,5 % | −150,6 % |
| Vinstmarginal | −83,5 % | −94,3 % | −89,4 % | −69,5 % | −95,5 % | −150,6 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | 0 % | 4,2 % | 1,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −71,1 % | −46,9 % | −78,2 % | −34,1 % | −99,7 % | −77,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −23 tkr | −26 tkr |
| Byggnader mark | 1 586 tkr | 1 611 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 740 tkr | 1 740 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 154 tkr | 129 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −23 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 50 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 66 tkr | 53 tkr |
| Forslag disposition | −18 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −18 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 2 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 398 tkr | 293 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 398 tkr | 293 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 105 tkr | 70 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 008 tkr | 1 894 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
HEWLUN Färgkulla ABHuvudarbetsställe
Terrassvägen 7, 167 52 Bromma
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559213-7946
Registreringsdatum
1 augusti 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.