Hexafoil i Västerås AB
559196-0801Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
504 tkr
Resultat efter fin. poster
−83 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tidö 6 Herrgården, 725 92 Västerås
Postadress
Tidö 6 Herrgården, 725 92 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Byggnation, ny- om- och tillbyggnad och därmed förenlig verksamet. Fastighetslörvaltning och därmed förenlig verksamhet. Underhåll och skötsel av fastigheter. Event: kickoffer, teambuilding, äventyrsupplevelse. Catering: Erbjuda matlagning, servering vid kickoffer, bröllop, studentfest, utomhusevent Researrangemang: Mat ooh upplevelseresor till varierande destinationer, tex fjällresor med skoterutflykt och mat- upplevelserv. Personalthyrning, att htra ut personal inom bygg och förvaltning. Snö- och vattenskotrar, snövässla samt övrig utrustning för snö- och vatten - och landaktivitet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 874 tkr | 80 tkr | 180 tkr |
| 2025 | 504 tkr | −83 tkr | 97 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −16,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −42,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 504 | 874 |
| Rörelseintäkter | 504 | 874 |
| Råvaror och förnödenheter | −0 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 255 | 253 |
| Personalkostnader | 318 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 |
| Rörelsekostnader | 586 | 793 |
| Rörelseresultat | −82 | 81 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 |
| Finansiella poster | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −83 | 80 |
| Resultat före skatt | −83 | 80 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −29 |
| Årets resultat | −83 | 109 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 40 |
| Anläggningstillgångar | 51 | 40 |
| Kundfordringar | 92 | 153 |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 166 |
| Kassa och bank | 2 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 115 | 175 |
| Summa tillgångar | 166 | 215 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 130 | 21 |
| Fritt eget kapital | 47 | 130 |
| Eget kapital | 97 | 180 |
| Långfristiga skulder | 57 | 13 |
| Leverantörsskulder | 4 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 13 | 21 |
| Summa eget kapital och skulder | 166 | 215 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 58,4 % | 83,9 % |
| Kassalikviditet | 915 % | 827 % |
| Rörelsemarginal | −16,2 % | 9,3 % |
| Vinstmarginal | −16,4 % | 9,2 % |
| Omsättningstillväxt | −42,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −85,3 % | 60,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −83 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −83 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −109 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 109 tkr | – |
| Forslag disposition | 83 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 105 tkr | 81 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | −54 tkr | −41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 57 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Hexafoil i Västerås ABHuvudarbetsställe
Tidö 6 Herrgården, 725 92 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559196-0801
Registreringsdatum
22 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.