Hgvl AB
559359-8377Aktiebolagreg. 2022
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−189 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vinbärsvägen 16, 831 62 Östersund
Postadress
Vinbärsvägen 16, 831 62 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 0 tkr | 15 092 tkr | 15 114 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −5 541 tkr | 9 183 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 886 tkr | 9 869 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −189 tkr | 9 265 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 13 | 13 | 15 | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 13 | 13 | 15 | – |
| Rörelseresultat | −17 | −13 | −13 | −15 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 9 | 27 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −173 | 898 | −5 528 | 15 107 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −189 | 886 | −5 541 | 15 092 | – |
| Resultat före skatt | −189 | 886 | −5 541 | 15 092 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 3 | – |
| Årets resultat | −189 | 886 | −5 541 | 15 089 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 228 | 9 600 | 9 094 | 12 880 | – |
| Anläggningstillgångar | 9 228 | 9 600 | 9 094 | 12 880 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 270 | – | – | – |
| Kassa och bank | 44 | 5 | 99 | 2 246 | – |
| Omsättningstillgångar | 44 | 275 | 99 | 2 246 | – |
| Summa tillgångar | 9 271 | 9 876 | 9 192 | 15 126 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 9 429 | 8 958 | 14 699 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 240 | 9 844 | 9 158 | 15 089 | – |
| Eget kapital | 9 265 | 9 869 | 9 183 | 15 114 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 | 3 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 7 | 9 | 12 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 271 | 9 876 | 9 192 | 15 126 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 215 | 200 | 390 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | – |
| Kassalikviditet | 671 % | 4 235 % | 1 053 % | 19 508 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | 9 % | −60,3 % | 99,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 400 tkr | 4 400 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 400 tkr | 4 400 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 4 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 4 781 tkr | 5 064 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 781 tkr | 5 064 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 282 tkr | 3 686 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 46 tkr | 137 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 880 tkr | 5 880 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 90 tkr | 207 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 5 834 tkr | 5 743 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −189 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −189 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −886 tkr | 5 541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 886 tkr | −5 541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 415 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 265 tkr | 9 869 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −189 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 415 tkr | 200 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 270 tkr |
| Forslag disposition | 9 240 tkr | 9 844 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 920 tkr | 9 629 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 90 tkr | 207 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 | 78 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −82 tkr | 1 104 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 12 jan. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Hgvl ABHuvudarbetsställe
Vinbärsvägen 16, 831 62 Östersund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559359-8377
Registreringsdatum
12 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.