HiFive Aktiebolag
556543-4874Aktiebolagreg. 1997
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 509 tkr
Resultat efter fin. poster
1 202 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högbergsgatan 35, 116 20 Stockholm
Postadress
Högbergsgatan 35, 116 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av översättar- och musikproduktionstjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 782 tkr | 446 tkr | – |
| 2021 | 2 735 tkr | 1 109 tkr | – |
| 2022 | 3 140 tkr | 1 315 tkr | 5 561 tkr |
| 2023 | 3 802 tkr | 1 216 tkr | 6 174 tkr |
| 2024 | 3 418 tkr | 942 tkr | 6 583 tkr |
| 2025 | 3 509 tkr | 1 202 tkr | 7 137 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 34,3 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 2,7 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 509 | 3 418 | 3 802 | 3 140 | 2 735 | 1 782 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | −5 | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 510 | 3 413 | 3 802 | 3 146 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 375 | 501 | 194 | 134 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 174 | 1 236 | 1 327 | 910 | – | – |
| Personalkostnader | 855 | 833 | 1 071 | 799 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 195 | −52 | 75 | 52 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 598 | 2 521 | 2 669 | 1 895 | – | – |
| Rörelseresultat | 912 | 892 | 1 133 | 1 251 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 17 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 290 | 50 | 82 | 64 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 202 | 942 | 1 216 | 1 315 | 1 109 | 446 |
| Bokslutsdispositioner | −224 | −140 | −282 | −343 | – | – |
| Resultat före skatt | 978 | 802 | 934 | 972 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 225 | 193 | 221 | 213 | – | – |
| Årets resultat | 753 | 609 | 713 | 759 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 023 | 2 735 | 1 977 | 249 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 258 | 5 401 | 6 853 | 5 589 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 280 | 8 136 | 8 831 | 5 838 | – | – |
| Kundfordringar | 1 | 0 | 137 | 132 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 211 | 363 | 642 | 368 | – | – |
| Kassa och bank | 1 659 | 53 | 132 | 2 510 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 870 | 416 | 774 | 2 878 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 150 | 8 552 | 9 604 | 8 716 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 263 | 5 854 | 5 341 | 4 682 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 017 | 6 463 | 6 054 | 5 441 | – | – |
| Eget kapital | 7 137 | 6 583 | 6 174 | 5 561 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 776 | 1 552 | 1 412 | 1 130 | – | – |
| Leverantörsskulder | 85 | 103 | 158 | 83 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 238 | 417 | 2 019 | 2 025 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 150 | 8 552 | 9 604 | 8 716 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,3 % | 91,4 % | 75,9 % | 74,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 58 % | 100 % | 38 % | 142 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26 % | 26,1 % | 29,8 % | 39,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,3 % | 27,6 % | 32 % | 41,9 % | 40,6 % | 25 % |
| Omsättningstillväxt | 2,7 % | −10,1 % | 21,1 % | 14,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 % | 9,3 % | 11,6 % | 13,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 509 tkr | 3 418 tkr | 3 802 tkr | 3 140 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 258 tkr | 5 401 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 7 258 tkr | 5 401 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omrakningsdifferenser | 116 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 704 tkr | 1 452 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden tillskott uttag handelsbolag | 2 446 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 753 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 753 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −609 tkr | −713 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 609 tkr | 713 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −224 tkr | −140 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 2 829 tkr | 2 677 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 3 090 tkr | 2 797 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 261 tkr | 120 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 292 tkr | 665 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 74 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 639 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 7 017 tkr | 6 463 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 917 tkr | 6 263 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 78 tkr | 108 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 194 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 304 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 110 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 190 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 132 tkr | 255 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 435 tkr | 241 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 776 tkr | 1 552 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 288 tkr | 51 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 78 tkr | 73 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
HiFive AktiebolagHuvudarbetsställe
Högbergsgatan 35, 116 20 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556543-4874
Registreringsdatum
8 juli 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- SNI 35.120 – Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Övriga registrerade namn
1 st
- Kvintsongs – särskilt företagsnamn, registrerat 20 augusti 1999. För den del av verksamheten som avser musikförläggande verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.