High Performance Consulting Sweden AB
559330-5815Aktiebolagreg. 2021
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 415 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Olofsgatan 18, 753 11 Uppsala
Postadress
S:t Olofsgatan 18, 753 11 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och agenturverksamhet inom datorprogrammering ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 5 005 tkr | 191 tkr | 154 tkr |
| 2023 | 3 437 tkr | −64 tkr | 137 tkr |
| 2024 | 3 191 tkr | 1 tkr | 138 tkr |
| 2025 | 1 415 tkr | 29 tkr | 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 2,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −55,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 415 | 3 191 | 3 437 | 5 005 |
| Rörelseintäkter | 1 415 | 3 191 | 3 437 | 5 005 |
| Övriga externa kostnader | 1 382 | 3 186 | 3 502 | 4 814 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 387 | 3 190 | 3 502 | 4 814 |
| Rörelseresultat | 28 | 2 | −64 | 191 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 1 | −64 | 191 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 48 | −48 |
| Resultat före skatt | 29 | 1 | −17 | 143 |
| Skatt på årets resultat | 3 | – | 0 | 30 |
| Årets resultat | 26 | 1 | −17 | 114 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 16 | 21 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 16 | 21 | – | – |
| Kundfordringar | 184 | 267 | 294 | 781 |
| Kortfristiga fordringar | 218 | 341 | 315 | 788 |
| Kassa och bank | 311 | 498 | 550 | 31 |
| Omsättningstillgångar | 529 | 839 | 865 | 819 |
| Summa tillgångar | 545 | 860 | 865 | 819 |
| Aktiekapital | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Bundet eget kapital | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Balanserat resultat | 98 | 97 | 114 | – |
| Fritt eget kapital | 123 | 98 | 97 | 114 |
| Eget kapital | 163 | 138 | 137 | 154 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 48 |
| Leverantörsskulder | 368 | 659 | 690 | 577 |
| Skatteskulder | – | 0 | 30 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 382 | 723 | 728 | 618 |
| Summa eget kapital och skulder | 545 | 860 | 865 | 819 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30 % | 16 % | 15,9 % | 23,4 % |
| Kassalikviditet | 139 % | 116 % | 119 % | 133 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | 0,1 % | −1,9 % | 3,8 % |
| Vinstmarginal | 2,1 % | 0 % | −1,9 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | −55,7 % | −7,2 % | −31,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 0,4 % | −12,2 % | 74 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | 587 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | 587 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −587 | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 587 | −17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 163 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 26 tkr | 587 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 123 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 123 tkr | 98 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 13 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 16 tkr | 21 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 8 tkr | 3 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 24 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 55 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 16 aug. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
High Performance Consulting Sweden ABHuvudarbetsställe
S:t Olofsgatan 18, 753 11 Uppsala
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559330-5815
Registreringsdatum
16 augusti 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
40 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.