Hillaly Gross AB
559300-8641Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 160 tkr
Resultat efter fin. poster
754 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hyllie Allé 20 Lgh1203, 215 36 Malmö
Postadress
Hyllie Allé 20 Lgh1203, 215 36 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva partihandel med dagligvaror och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 1 394 tkr | 5 tkr | 229 tkr |
| 2023 | 1 776 tkr | 2 tkr | 230 tkr |
| 2024 | 2 435 tkr | 5 tkr | 724 tkr |
| 2025 | 2 590 tkr | 50 tkr | 675 tkr |
| 2026 | 4 160 tkr | 754 tkr | 1 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 18,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 60,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 160 | 2 590 | 2 435 | 1 776 | 1 394 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 130 | 26 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 290 | 2 616 | 2 435 | 1 776 | 1 394 | – |
| Råvaror och förnödenheter | −66 | – | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 2 388 | 1 770 | 1 709 | 1 092 | 891 | – |
| Övriga externa kostnader | 608 | 302 | 220 | 217 | 109 | – |
| Personalkostnader | 541 | 483 | 452 | 452 | 376 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 13 | 13 | 13 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 471 | 2 555 | 2 405 | 1 774 | 1 388 | – |
| Rörelseresultat | 819 | 61 | 30 | 2 | 5 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 65 | 11 | 25 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −65 | −11 | −25 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 754 | 50 | 5 | 2 | 5 | – |
| Resultat före skatt | 754 | 50 | 5 | 2 | 5 | – |
| Skatt på årets resultat | 155 | 10 | 1 | 1 | 1 | – |
| Årets resultat | 599 | 40 | 4 | 1 | 4 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 26 | 38 | 51 | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 26 | 38 | 51 | – |
| Varulager | 1 375 | 513 | 769 | 744 | 158 | – |
| Kortfristiga fordringar | 288 | 253 | 47 | 21 | 0 | – |
| Kassa och bank | 383 | 18 | 79 | 83 | 128 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 047 | 784 | 894 | 847 | 286 | – |
| Summa tillgångar | 2 047 | 784 | 920 | 886 | 337 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 540 | 609 | 695 | 204 | 200 | – |
| Fritt eget kapital | 1 138 | 650 | 699 | 205 | 204 | – |
| Eget kapital | 1 163 | 675 | 724 | 230 | 229 | – |
| Långfristiga skulder | 541 | 0 | 148 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 155 | 10 | 1 | 1 | −20 | – |
| Kortfristiga skulder | 342 | 109 | 48 | 656 | 108 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 047 | 784 | 920 | 886 | 337 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,8 % | 86,1 % | 78,8 % | 26 % | 68 % | – |
| Kassalikviditet | 196 % | 248 % | 262 % | 16 % | 119 % | – |
| Rörelsemarginal | 19,7 % | 2,4 % | 1,2 % | 0,1 % | 0,4 % | – |
| Vinstmarginal | 18,1 % | 1,9 % | 0,2 % | 0,1 % | 0,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 60,6 % | 6,4 % | 37,1 % | 27,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,5 % | 5,9 % | 0,6 % | 0,4 % | 1,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 4 160 tkr | 2 590 tkr | 2 435 tkr | 1 776 tkr | 1 394 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 599 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 599 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 110 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition | 1 138 tkr | 650 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 138 tkr | 650 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 38 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 375 tkr | 513 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 288 tkr | 253 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 118 tkr | 99 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 541 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 9 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Hillaly Gross ABHuvudarbetsställe
Hyllie Allé 20 Lgh1203, 215 36 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559300-8641
Registreringsdatum
9 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.380 – Partihandel med andra livsmedel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.