HiQ Bygg AB
556675-6465Aktiebolagreg. 2005
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 014 tkr
Resultat efter fin. poster
167 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lagga-Lundby 25, 741 76 Uppsala
Postadress
Lagga-Lundby 25, 741 76 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra byggnadsentreprenad, försäljning av byggvaror, kvalitetssäkring och värdering av bostadsfastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 240 tkr | −293 tkr | – |
| 2018 | 1 090 tkr | 519 tkr | – |
| 2019 | 1 671 tkr | 388 tkr | 400 tkr |
| 2020 | 2 103 tkr | 729 tkr | 627 tkr |
| 2021 | 2 244 tkr | 879 tkr | 634 tkr |
| 2022 | 1 964 tkr | 382 tkr | 403 tkr |
| 2023 | 1 406 tkr | −357 tkr | 246 tkr |
| 2024 | 2 032 tkr | 1 038 tkr | 983 tkr |
| 2025 | 2 536 tkr | 805 tkr | 599 tkr |
| 2026 | 2 014 tkr | 167 tkr | 207 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −20,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 014 | 2 536 | 2 032 | 1 406 | 1 964 | 2 244 | 2 103 | 1 671 | 1 090 | 240 |
| Övriga rörelseintäkter | 51 | 306 | 144 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 066 | 2 841 | 2 175 | 1 406 | 1 964 | 2 244 | 2 103 | 1 671 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 26 | 0 | 11 | 172 | 0 | 28 | 0 | 45 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 803 | 728 | 299 | 581 | 428 | 468 | 375 | 356 | – | – |
| Personalkostnader | 762 | 832 | 752 | 711 | 705 | 738 | 796 | 705 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 224 | 0 | 73 | 76 | 76 | 52 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 815 | 1 560 | 1 135 | 1 540 | 1 208 | 1 286 | 1 175 | 1 111 | – | – |
| Rörelseresultat | 251 | 1 281 | 1 040 | −134 | 756 | 958 | 928 | 559 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | −476 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 34 | 0 | 5 | −0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −84 | −476 | −2 | −223 | −373 | −79 | −199 | −171 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 805 | 1 038 | −357 | 382 | 879 | 729 | 388 | 519 | −293 |
| Bokslutsdispositioner | −37 | −100 | 0 | 200 | 0 | −200 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 130 | 705 | 1 038 | −157 | 382 | 679 | 729 | 388 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 148 | 221 | 0 | 79 | 146 | 202 | 88 | – | – |
| Årets resultat | 107 | 557 | 817 | −157 | 303 | 534 | 527 | 300 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 101 | 33 | 119 | 167 | 243 | 319 | 18 | 23 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 | 204 | 233 | 123 | 346 | 663 | 501 | 191 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 130 | 237 | 352 | 290 | 589 | 981 | 519 | 214 | – | – |
| Kundfordringar | 199 | 640 | 232 | 396 | 392 | 92 | 273 | 412 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 630 | 831 | 480 | 643 | 581 | 116 | 279 | 434 | – | – |
| Kassa och bank | 472 | 335 | 850 | 65 | 230 | 440 | 275 | 64 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 102 | 1 166 | 1 330 | 707 | 811 | 557 | 554 | 499 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 231 | 1 403 | 1 682 | 997 | 1 400 | 1 538 | 1 073 | 713 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | −58 | 540 | 303 | 434 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 499 | 883 | 146 | 303 | 534 | 527 | 300 | – | – |
| Eget kapital | 207 | 599 | 983 | 246 | 403 | 634 | 627 | 400 | – | – |
| Obeskattade reserver | 217 | 180 | 80 | 0 | 200 | 200 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 923 | 63 | 46 | 89 | 9 | 115 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 131 | 28 | 20 | 72 | 70 | 74 | 31 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 103 | 173 | −229 | 26 | 101 | 104 | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 884 | 561 | 572 | 662 | 788 | 590 | 446 | 312 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 231 | 1 403 | 1 682 | 997 | 1 400 | 1 538 | 1 073 | 713 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 499 | 883 | 0 | – | 534 | 527 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17 % | 52,9 % | 62,3 % | 24,7 % | 40,2 % | 51,5 % | 58,4 % | 56,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 125 % | 208 % | 232 % | 107 % | 103 % | 94 % | 124 % | 160 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 50,5 % | 51,2 % | −9,5 % | 38,5 % | 42,7 % | 44,1 % | 33,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,3 % | 31,8 % | 51,1 % | −25,4 % | 19,5 % | 39,2 % | 34,6 % | 23,2 % | 47,6 % | −122,2 % |
| Omsättningstillväxt | −20,6 % | 24,8 % | 44,5 % | −28,4 % | −12,5 % | 6,7 % | 25,9 % | 53,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,7 % | 93 % | 83,1 % | −63,9 % | 75,2 % | 84,2 % | 84,1 % | 75 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 2 032 tkr | – | – | 2 244 tkr | 2 103 tkr | 1 671 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 29 tkr | 29 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 58 tkr | 123 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 29 tkr | 140 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omrakningsdifferenser | 44 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | −15 tkr | 94 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 52 tkr | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −479 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 479 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 52 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 52 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 107 tkr | 557 tkr |
| Byggnader mark | 170 tkr | – |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 170 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 170 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 107 tkr | 557 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −557 tkr | −343 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | −598 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −37 tkr | −100 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 123 tkr | 13 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 234 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar reglerade fordringar | – | 111 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 123 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 123 tkr | −111 tkr |
| Forslag disposition | 107 tkr | 499 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 107 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 499 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | −4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 33 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 109 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 142 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar omklassificeringar | – | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | −7 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 931 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 122 tkr | 383 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 191 tkr | 383 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 122 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 191 tkr | 94 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 431 tkr | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 676 tkr | 360 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 914 tkr | 54 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 tkr | 9 tkr |
| Periodiseringsfonder | 217 tkr | 180 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −52 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 77 tkr | 70 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
HiQ Bygg ABHuvudarbetsställe
Lagga-Lundby 25, 741 76 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556675-6465
Registreringsdatum
31 januari 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.