Hisingens Fastighetsförmedling AB
556791-7587Aktiebolagreg. 2009
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
90 tkr
Resultat efter fin. poster
75 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Barken Beatrices Gata 40, 417 60 Göteborg
Postadress
c/o Era Västsvenska Fastighetbyrån Ab, Barken Beatrices Gata 40, 417 60 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförmedling och därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 18 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 864 tkr | – |
| 2021 | 170 tkr | 343 tkr | 443 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −46 tkr | 397 tkr |
| 2023 | – | −47 tkr | 150 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −80 tkr | 70 tkr |
| 2025 | 90 tkr | 75 tkr | 144 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 82,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 | 0 | – | 0 | 170 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 90 | – | – | 0 | 170 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 33 | 43 | 40 | 98 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 4 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 34 | 47 | 46 | 104 | – | – |
| Rörelseresultat | 75 | −34 | −47 | −46 | 66 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −46 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 277 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −46 | 0 | 0 | 277 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 75 | −80 | −47 | −46 | 343 | 864 | 18 |
| Resultat före skatt | 75 | −80 | −47 | −46 | 343 | – | – |
| Årets resultat | 75 | −80 | −47 | −46 | 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 113 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 113 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 6 | 100 | 106 | 207 | – | – |
| Kassa och bank | 47 | 61 | 1 | 260 | 220 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 144 | 67 | 101 | 366 | 427 | – | – |
| Summa tillgångar | 144 | 180 | 161 | 426 | 487 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −30 | 50 | 97 | 343 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 44 | −30 | 50 | 297 | 343 | – | – |
| Eget kapital | 144 | 70 | 150 | 397 | 443 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 100 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 18 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 10 | 11 | 29 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 144 | 180 | 161 | 426 | 487 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | 0 | 0 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 38,7 % | 93,3 % | 93,2 % | 91 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 659 % | 937 % | 1 272 % | 976 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 82,9 % | – | – | – | 38,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 82,9 % | – | – | – | 201,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,8 % | −115,5 % | −31,5 % | −11,6 % | 77,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 113 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 160 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden aterbetalning lamnat aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 60 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 100 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 47 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 47 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 0 | 47 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 75 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 75 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | −47 tkr |
| Forslag disposition | 44 tkr | −30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | −30 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 40 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 120 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 100 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 90 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hisingens Fastighetsförmedling ABHuvudarbetsställe
Barken Beatrices Gata 40, 417 60 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556791-7587
Registreringsdatum
28 oktober 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.