Hisingens Måleri AB
556953-5445Aktiebolagreg. 2013
Torslanda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 428 tkr
Resultat efter fin. poster
1 033 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ambrosdalen 32 A, 423 56 Torslanda
Postadress
Ambrosdalen 32 A, 423 56 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleriarbeten, försäljning av färg och verktyg samt liknande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 514 tkr | 531 tkr | – |
| 2020 | 3 487 tkr | 681 tkr | – |
| 2021 | 7 220 tkr | 1 235 tkr | 894 tkr |
| 2022 | 8 315 tkr | 1 672 tkr | 1 212 tkr |
| 2023 | 7 083 tkr | 355 tkr | 822 tkr |
| 2024 | 6 986 tkr | 557 tkr | 881 tkr |
| 2025 | 8 428 tkr | 1 033 tkr | 1 298 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 20,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 428 | 6 986 | 7 083 | 8 315 | 7 220 | 3 487 | 3 514 |
| Övriga rörelseintäkter | 564 | 469 | 680 | 656 | 408 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 992 | 7 455 | 7 764 | 8 971 | 7 628 | – | – |
| Handelsvaror | 1 575 | 1 312 | 1 128 | 1 180 | 1 131 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 229 | 1 290 | 1 203 | 1 218 | 934 | – | – |
| Personalkostnader | 5 150 | 4 287 | 5 051 | 4 866 | 4 491 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 13 | 28 | 33 | 35 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 961 | 6 902 | 7 411 | 7 298 | 6 591 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 031 | 553 | 353 | 1 674 | 1 038 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 7 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 4 | 2 | −2 | 198 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 033 | 557 | 355 | 1 672 | 1 235 | 681 | 531 |
| Bokslutsdispositioner | −234 | −211 | −325 | −500 | −275 | – | – |
| Resultat före skatt | 799 | 346 | 30 | 1 172 | 960 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 182 | 87 | 20 | 254 | 170 | – | – |
| Årets resultat | 617 | 259 | 10 | 918 | 790 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 109 | 0 | 11 | 39 | 72 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 509 | 400 | 411 | 439 | 472 | – | – |
| Kundfordringar | 711 | 727 | 762 | 1 224 | 671 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 824 | 1 485 | 1 592 | 2 360 | 1 717 | – | – |
| Kassa och bank | 1 299 | 983 | 1 038 | 906 | 1 279 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 124 | 2 468 | 2 629 | 3 266 | 2 997 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 632 | 2 868 | 3 041 | 3 705 | 3 469 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 631 | 572 | 762 | 244 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 248 | 831 | 772 | 1 162 | 844 | – | – |
| Eget kapital | 1 298 | 881 | 822 | 1 212 | 894 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 328 | 1 094 | 1 083 | 1 083 | 683 | – | – |
| Leverantörsskulder | 249 | 199 | 234 | 260 | 275 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 223 | 226 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 006 | 893 | 1 136 | 1 410 | 1 892 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 632 | 2 868 | 3 041 | 3 705 | 3 469 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 200 | – | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,8 % | 61 % | 55,3 % | 55,9 % | 41,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 310 % | 276 % | 231 % | 232 % | 158 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,2 % | 7,9 % | 5 % | 20,1 % | 14,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,3 % | 8 % | 5 % | 20,1 % | 17,1 % | 19,5 % | 15,1 % |
| Omsättningstillväxt | 20,6 % | −1,4 % | −14,8 % | 15,2 % | 107,1 % | −0,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,5 % | 29,4 % | 1,2 % | 75,8 % | 88,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 400 tkr | 400 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 617 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 617 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −259 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 259 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 298 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 617 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −234 tkr | −11 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 301 tkr | 302 tkr |
| Forskott fran kunder | 9 tkr | 49 tkr |
| Forslag disposition | 1 248 tkr | 831 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 848 tkr | 631 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 685 tkr | 241 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 109 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 273 tkr | 158 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 164 tkr | 158 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 115 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 11 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 200 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 46 tkr | 46 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 46 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 214 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 293 tkr | 371 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 328 tkr | 1 094 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 454 tkr | 274 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hisingens Måleri ABHuvudarbetsställe
Ambrosdalen 32 A, 423 56 Torslanda
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-5445
Registreringsdatum
11 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.