Hjeltehus AB
556439-1026Aktiebolagreg. 1991
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
857 tkr
Resultat efter fin. poster
−28 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Beckasinvägen 7, 803 09 Gävle
Postadress
Beckasinvägen 7, 803 09 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva köp och försäljning av fast egendom, förvaltning av fastigheter och handel med värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 802 tkr | 389 tkr | – |
| 2019 | 902 tkr | 244 tkr | – |
| 2020 | 929 tkr | 466 tkr | 2 259 tkr |
| 2021 | 857 tkr | −28 tkr | 2 292 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −7,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 857 | 929 | 902 | 802 |
| Övriga rörelseintäkter | 394 | 14 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 251 | 943 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 101 | 304 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 119 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 227 | 423 | – | – |
| Rörelseresultat | 24 | 520 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 52 | 54 | – | – |
| Finansiella poster | −52 | −54 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | 466 | 244 | 389 |
| Bokslutsdispositioner | 71 | −69 | – | – |
| Resultat före skatt | 43 | 397 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 87 | – | – |
| Årets resultat | 33 | 311 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 237 | 4 311 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 925 | 925 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 162 | 5 236 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 453 | 58 | – | – |
| Kassa och bank | 687 | 732 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 140 | 790 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 302 | 6 025 | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 360 | 360 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 899 | 1 589 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 932 | 1 899 | – | – |
| Eget kapital | 2 292 | 2 259 | – | – |
| Obeskattade reserver | 479 | 550 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 817 | 2 929 | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 714 | 287 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 302 | 6 025 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,4 % | 44,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 160 % | 275 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 56 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3,3 % | 50,2 % | 27,1 % | 48,5 % |
| Omsättningstillväxt | −7,7 % | 2,9 % | 12,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 13,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 925 tkr | 925 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 925 tkr | 925 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 33 tkr | 311 tkr |
| Balansomslutning | 6 302 tkr | 6 025 tkr |
| Byggnader mark | 4 192 tkr | 4 311 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 701 tkr | 6 701 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 509 tkr | 2 390 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 119 tkr | 119 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2aktiekapital | – | 300 tkr |
| Forandring ingaende eget kapital overgang k2reservfond | – | 60 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 71 tkr | −69 tkr |
| Forslag disposition | 1 932 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 932 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 404 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 45 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 142 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 97 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 52 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 365 tkr | 2 478 tkr |
| Medel disponera | 1 932 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 49 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 113 tkr | 113 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 116 tkr | 2 229 tkr |
| Periodiseringsfonder | 479 tkr | 550 tkr |
| Reservfond | 60 tkr | 60 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 701 tkr | 701 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 225 tkr | 8 225 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 300 tkr | 7 300 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 925 tkr | 925 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 527 tkr | 98 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Hjeltehus ABHuvudarbetsställe
Beckasinvägen 7, 803 09 Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556439-1026
Registreringsdatum
17 december 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.