Hjortbacken AB
556607-2491Aktiebolagreg. 2001
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 524 tkr
Resultat efter fin. poster
189 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Forsnäs 317, 655 93 Karlstad
Postadress
Södra Forsnäs 317, 655 93 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, installationer av fjärrvärme och isolering, framställning och försäljning av produkter av polyruethanplast, handel med produkter relaterade till verksamheten, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 207 tkr | −83 tkr | – |
| 2021 | 489 tkr | 171 tkr | – |
| 2022 | 1 445 tkr | −83 tkr | 896 tkr |
| 2023 | 3 488 tkr | 762 tkr | 1 260 tkr |
| 2024 | 3 176 tkr | 449 tkr | 1 619 tkr |
| 2025 | 2 524 tkr | 189 tkr | 1 636 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 7,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −20,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 524 | 3 176 | 3 488 | 1 445 | 489 | 207 |
| Övriga rörelseintäkter | 225 | −11 | 8 | 42 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 749 | 3 165 | 3 496 | 1 488 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 754 | 889 | 478 | 260 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 603 | 719 | 783 | 517 | – | – |
| Personalkostnader | 1 042 | 983 | 1 355 | 678 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 153 | 80 | 81 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 556 | 2 744 | 2 696 | 1 547 | – | – |
| Rörelseresultat | 192 | 421 | 800 | −59 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 21 | 42 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 14 | 41 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 27 | −37 | −23 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 189 | 449 | 762 | −83 | 171 | −83 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 6 | −110 | 5 | – | – |
| Resultat före skatt | 215 | 454 | 652 | −77 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 47 | 95 | 138 | 32 | – | – |
| Årets resultat | 167 | 360 | 514 | −109 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 967 | 1 051 | 1 205 | 901 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 967 | 1 051 | 1 205 | 901 | – | – |
| Kundfordringar | 515 | 529 | 334 | 238 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 726 | 714 | 416 | 238 | – | – |
| Kassa och bank | 657 | 1 012 | 653 | 522 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 384 | 1 726 | 1 069 | 760 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 351 | 2 777 | 2 274 | 1 661 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 349 | 1 140 | 626 | 885 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 516 | 1 499 | 1 140 | 776 | – | – |
| Eget kapital | 1 636 | 1 619 | 1 260 | 896 | – | – |
| Obeskattade reserver | 91 | 116 | 121 | 11 | – | – |
| Långfristiga skulder | 223 | 258 | 316 | 362 | – | – |
| Leverantörsskulder | 175 | 272 | 74 | 63 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 191 | 152 | 32 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 401 | 784 | 576 | 393 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 351 | 2 777 | 2 274 | 1 661 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,7 % | 61,6 % | 59,6 % | 54,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 345 % | 220 % | 185 % | 193 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 13,3 % | 22,9 % | −4,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,5 % | 14,1 % | 21,9 % | −5,7 % | 35 % | −40,1 % |
| Omsättningstillväxt | −20,5 % | −8,9 % | 141,4 % | 195,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 22,2 % | 40,8 % | −12,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 262 tkr | 1 588 tkr | 1 744 tkr | 723 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 91 tkr | 116 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 167 tkr | 360 tkr |
| Byggnader mark | 655 tkr | 702 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 473 tkr | 1 473 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 818 tkr | 770 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 167 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −360 tkr | −514 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 360 tkr | 514 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −25 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition | 1 516 tkr | 1 499 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 516 tkr | 1 349 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 81 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 53 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 238 tkr | 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 185 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 49 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 118 tkr | 146 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 236 tkr | 336 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 128 tkr | 1 128 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 893 tkr | 792 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 130 tkr | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 156 tkr | 154 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 33 tkr | 42 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 223 tkr | 258 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 24 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 24 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 24 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 126 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Hjortbacken ABHuvudarbetsställe
Södra Forsnäs 317, 655 93 Karlstad
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556607-2491
Registreringsdatum
19 februari 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.