HKL Research AB
556768-9483Aktiebolagreg. 2008
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 688 tkr
Resultat efter fin. poster
171 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
3
HKL Reserch – Utvärdering, undersökning och förtest
hklresearch.se
Adresser
Besöksadress
Eckragatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Postadress
Eckragatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva marknadsundersökningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 033 tkr | 213 tkr | – |
| 2018 | 4 372 tkr | 415 tkr | – |
| 2019 | 3 940 tkr | 860 tkr | 996 tkr |
| 2020 | 2 552 tkr | −30 tkr | 1 159 tkr |
| 2021 | 1 946 tkr | −89 tkr | 1 172 tkr |
| 2022 | 2 494 tkr | 249 tkr | 1 393 tkr |
| 2023 | 3 194 tkr | 348 tkr | 1 567 tkr |
| 2024 | 3 047 tkr | 68 tkr | 1 519 tkr |
| 2025 | 2 818 tkr | 274 tkr | 1 736 tkr |
| 2026 | 2 688 tkr | 171 tkr | 1 721 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,5 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −4,6 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 688 | 2 818 | 3 047 | 3 194 | 2 494 | 1 946 | 2 552 | 3 940 | 4 372 | 4 033 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 11 | 145 | 376 | 178 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 688 | 2 818 | 3 047 | 3 194 | 2 505 | 2 091 | 2 928 | 4 118 | – | – |
| Handelsvaror | 40 | 52 | 69 | 40 | 34 | 40 | 52 | 56 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 743 | 672 | 455 | 413 | 323 | 468 | 603 | 566 | – | – |
| Personalkostnader | 1 738 | 1 836 | 2 471 | 2 396 | 2 012 | 1 672 | 2 301 | 2 635 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 521 | 2 560 | 2 995 | 2 848 | 2 368 | 2 180 | 2 957 | 3 257 | – | – |
| Rörelseresultat | 167 | 258 | 52 | 345 | 137 | −89 | −29 | 861 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 16 | 17 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | −0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 16 | 16 | 2 | 112 | −1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 171 | 274 | 68 | 348 | 249 | −89 | −30 | 860 | 415 | 213 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 108 | 437 | −216 | – | – |
| Resultat före skatt | 171 | 274 | 68 | 348 | 249 | 19 | 407 | 644 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 57 | 16 | 73 | 29 | 6 | 94 | 143 | – | – |
| Årets resultat | 135 | 217 | 52 | 275 | 220 | 13 | 313 | 500 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 310 | 310 | 260 | 260 | 140 | 670 | 490 | 160 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 310 | 310 | 260 | 260 | 140 | 670 | 490 | 160 | – | – |
| Kundfordringar | 750 | 128 | 699 | 704 | 370 | 53 | 80 | 826 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 184 | 512 | 985 | 770 | 530 | 201 | 234 | 995 | – | – |
| Kassa och bank | 646 | 1 234 | 937 | 1 051 | 1 223 | 716 | 1 099 | 1 034 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 830 | 1 746 | 1 922 | 1 821 | 1 754 | 917 | 1 334 | 2 029 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 140 | 2 056 | 2 182 | 2 081 | 1 894 | 1 587 | 1 824 | 2 189 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 486 | 1 419 | 1 367 | 1 193 | 1 072 | 1 059 | 746 | 396 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 621 | 1 636 | 1 419 | 1 467 | 1 293 | 1 072 | 1 059 | 896 | – | – |
| Eget kapital | 1 721 | 1 736 | 1 519 | 1 567 | 1 393 | 1 172 | 1 159 | 996 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 108 | 545 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 37 | 33 | 4 | 12 | 13 | 24 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 81 | 70 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 418 | 320 | 662 | 513 | 501 | 414 | 556 | 648 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 140 | 2 056 | 2 182 | 2 081 | 1 894 | 1 587 | 1 824 | 2 189 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 150 | – | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,5 % | 84,4 % | 69,6 % | 75,3 % | 73,6 % | 73,9 % | 68,3 % | 65,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 437 % | 546 % | 290 % | 355 % | 350 % | 221 % | 240 % | 313 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 9,2 % | 1,7 % | 10,8 % | 5,5 % | −4,6 % | −1,1 % | 21,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 9,7 % | 2,2 % | 10,9 % | 10 % | −4,6 % | −1,2 % | 21,8 % | 9,5 % | 5,3 % |
| Omsättningstillväxt | −4,6 % | −7,5 % | −4,6 % | 28,1 % | 28,2 % | −23,8 % | −35,2 % | −9,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 12,5 % | 3,4 % | 17,5 % | 15,8 % | 1,1 % | 27 % | 50,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 896 tkr | 939 tkr | 1 016 tkr | 1 065 tkr | 831 tkr | 973 tkr | 638 tkr | 985 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 310 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 310 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 135 tkr | 217 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 135 tkr | 217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −217 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 217 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 721 tkr | 1 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 135 tkr | 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 621 tkr | 1 636 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 571 tkr | 1 486 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 107 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 227 tkr | 90 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 300 tkr | 221 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 188 tkr | 193 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
HKL Research ABHuvudarbetsställe
Eckragatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556768-9483
Registreringsdatum
4 november 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.200 – Marknads- och opinionsundersökning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.