HL beauty salon AB
559206-9776Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 977 tkr
Resultat efter fin. poster
361 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
–
HL Beauty Salon
hlbeautysalon.se
Adresser
Besöksadress
Viktoriagatan 5, 411 25 Göteborg
Postadress
Viktoriagatan 5, 411 25 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Nagelteknolog. Konstnaglar, dekoration av naglar och manikyr samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −2 tkr | 48 tkr |
| 2020 | 107 tkr | −100 tkr | −52 tkr |
| 2021 | 145 tkr | 32 tkr | −20 tkr |
| 2022 | 375 tkr | 58 tkr | 38 tkr |
| 2023 | 2 356 tkr | 735 tkr | 474 tkr |
| 2024 | 2 156 tkr | 366 tkr | 700 tkr |
| 2025 | 2 977 tkr | 361 tkr | 907 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 12,1 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 38,1 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 977 | 2 156 | 2 356 | 375 | 145 | 107 | – |
| Förändring av lager | 1 | 1 | 1 | 41 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 150 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 128 | 2 157 | 2 357 | 415 | 145 | 107 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 113 | 83 | 92 | 61 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 765 | 263 | 282 | 108 | 113 | 205 | 2 |
| Personalkostnader | 1 851 | 1 461 | 1 248 | 189 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 38 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 767 | 1 807 | 1 622 | 359 | 113 | 205 | 2 |
| Rörelseresultat | 361 | 349 | 735 | 57 | 32 | −99 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −0 | 16 | −0 | 1 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 361 | 366 | 735 | 58 | 32 | −100 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | −86 | −184 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 267 | 279 | 550 | 58 | 32 | −100 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 60 | 53 | 114 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 207 | 226 | 436 | 58 | 32 | −100 | −2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 162 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 162 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 42 | 42 | 41 | 41 | – | – | – |
| Kundfordringar | 14 | 25 | 12 | 13 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 153 | 69 | 89 | 17 | 14 | 27 | – |
| Kassa och bank | 1 329 | 1 240 | 982 | 281 | 65 | 95 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 1 524 | 1 351 | 1 112 | 339 | 79 | 122 | 100 |
| Summa tillgångar | 1 686 | 1 351 | 1 112 | 339 | 79 | 122 | 100 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 650 | 424 | −12 | −70 | −102 | −2 | 0 |
| Fritt eget kapital | 857 | 650 | 424 | −12 | −70 | −102 | −2 |
| Eget kapital | 907 | 700 | 474 | 38 | −20 | −52 | 48 |
| Obeskattade reserver | 365 | 271 | 184 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | −77 | 27 | 113 | – | 0 | 50 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 19 | 2 | – | – | – |
| Skatteskulder | 134 | 175 | 116 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 414 | 457 | 426 | 188 | 99 | 174 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 686 | 1 351 | 1 112 | 339 | 79 | 122 | 100 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71 % | 67,7 % | 55,8 % | 11,2 % | −24,7 % | −42,1 % | 48,1 % |
| Kassalikviditet | 358 % | 286 % | 251 % | 158 % | 80 % | 70 % | 5 263 % |
| Rörelsemarginal | 12,1 % | 16,2 % | 31,2 % | 15,2 % | 22,3 % | −92,7 % | – |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 17 % | 31,2 % | 15,4 % | 22 % | −93,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 38,1 % | −8,5 % | 529,1 % | 158 % | 36,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,8 % | 32,3 % | 92 % | 151,5 % | −163,5 % | 193,3 % | −4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 207 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 207 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −226 tkr | −436 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 226 tkr | 436 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −94 tkr | −86 tkr |
| Forslag disposition | 857 tkr | 650 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 857 tkr | 650 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 162 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 42 tkr | 42 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 137 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 222 tkr | 219 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | −77 tkr |
| Periodiseringsfonder | 365 tkr | 271 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 58 tkr | 64 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 24 maj 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
HL beauty salon ABHuvudarbetsställe
Viktoriagatan 5, 411 25 Göteborg
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559206-9776
Registreringsdatum
24 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.