HLM281 Group AB
559238-2203Aktiebolagreg. 2020
Hässleholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
155 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 081 tkr
Soliditet
−116 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maglegatan 26, 281 34 Hässleholm
Postadress
Maglegatan 26, 281 34 Hässleholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 8 tkr | −15 tkr | – |
| 2021 | 23 tkr | −5 tkr | 5 tkr |
| 2022 | 167 tkr | 8 975 tkr | 8 977 tkr |
| 2023 | 298 tkr | −4 916 tkr | 4 044 tkr |
| 2024 | 155 tkr | −4 081 tkr | −37 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −115,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −2 628,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −47,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 155 | 298 | 167 | 23 | 8 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 155 | 298 | 167 | 23 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 21 | 2 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 175 | 141 | 28 | – |
| Personalkostnader | 95 | 35 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 212 | 213 | 141 | 28 | – |
| Rörelseresultat | −57 | 85 | 26 | −5 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 8 950 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −4 024 | −5 000 | 8 949 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 081 | −4 916 | 8 975 | −5 | −15 |
| Resultat före skatt | −4 081 | −4 916 | 8 975 | −5 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 18 | 2 | 0 | – |
| Årets resultat | −4 081 | −4 934 | 8 973 | −5 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 000 | 9 000 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 000 | 9 000 | 0 | – |
| Kundfordringar | 0 | 54 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 75 | 4 | 0 | – |
| Kassa och bank | 11 | 53 | 18 | 29 | – |
| Omsättningstillgångar | 32 | 128 | 21 | 29 | – |
| Summa tillgångar | 32 | 4 128 | 9 021 | 29 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 4 019 | 8 952 | −20 | −15 | – |
| Fritt eget kapital | −62 | 4 019 | 8 952 | −20 | – |
| Eget kapital | −37 | 4 044 | 8 977 | 5 | – |
| Långfristiga skulder | 55 | 59 | 59 | 21 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 11 | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | −10 | −26 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 25 | −16 | 3 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 32 | 4 128 | 9 021 | 29 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −115,8 % | 98 % | 99,5 % | 16 % | – |
| Kassalikviditet | 224 % | 511 % | −135 % | 839 % | – |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | 28,4 % | 15,5 % | −21,8 % | – |
| Vinstmarginal | −2 628,7 % | −1 650,5 % | 5 371,6 % | −21,6 % | −204,4 % |
| Omsättningstillväxt | −47,9 % | 78,3 % | 634,4 % | 200,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10 967,4 % | −122 % | 100 % | −105,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 298 tkr | 167 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 100 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 3 000 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 3 000 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 3 000 tkr |
| Andelar koncernforetag | 100 | 100 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 000 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 3 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −4 081 tkr | −4 934 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 1 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 081 tkr | −4 934 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 934 tkr | −8 973 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 934 tkr | 8 973 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 4 000 tkr | 2 000 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 0 | 4 000 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse nedskrivningar | 6 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forslag disposition | −62 tkr | 4 019 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −62 tkr | 4 019 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 100 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 4 024 tkr | 5 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 20 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 54 tkr | 59 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
HLM281 Group ABHuvudarbetsställe
Maglegatan 26, 281 34 Hässleholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559238-2203
Registreringsdatum
23 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hässleholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.