HLR Gävleborg AB
559234-1191Aktiebolagreg. 2019
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
653 tkr
Resultat efter fin. poster
59 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
–
HLR Gävleborg
hlrgavleborg.se
Adresser
Besöksadress
Hackstensvägen 3, 802 57 Gävle
Postadress
c/o David Sallum, Hackstensvägen 3, 802 57 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utbildning, konsultverksamhet och handel inom brandskydd, säkerhet och första hjälpen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 45 tkr | 4 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 91 tkr | 60 tkr | 99 tkr |
| 2022 | 478 tkr | 106 tkr | 183 tkr |
| 2023 | 547 tkr | 138 tkr | 245 tkr |
| 2024 | 653 tkr | 59 tkr | 242 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 9,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 19,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 653 | 547 | 478 | 91 | 45 |
| Rörelseintäkter | 653 | 547 | 478 | 91 | 45 |
| Handelsvaror | 23 | 79 | 103 | 6 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 37 | 82 | 19 | 11 |
| Personalkostnader | 514 | 273 | 175 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 11 | 5 | 4 |
| Rörelsekostnader | 596 | 409 | 371 | 30 | 41 |
| Rörelseresultat | 56 | 138 | 106 | 60 | 4 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 3 | 0 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | 138 | 106 | 60 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 | – | 0 | −3 |
| Resultat före skatt | 59 | 141 | 106 | 60 | 1 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 29 | 22 | 13 | 0 |
| Årets resultat | 47 | 112 | 85 | 48 | 1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 58 | 38 | 15 | 20 |
| Anläggningstillgångar | 39 | 58 | 38 | 15 | 20 |
| Kundfordringar | 23 | 57 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 58 | 55 | 20 | 19 |
| Kassa och bank | 306 | 210 | 124 | 71 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 330 | 268 | 178 | 91 | 35 |
| Summa tillgångar | 369 | 326 | 216 | 106 | 55 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 145 | 83 | 49 | 1 | 0 |
| Fritt eget kapital | 192 | 195 | 133 | 49 | 1 |
| Eget kapital | 242 | 245 | 183 | 99 | 51 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 24 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 126 | 81 | 30 | 5 | 1 |
| Summa eget kapital och skulder | 369 | 326 | 216 | 106 | 55 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 50 | 50 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,7 % | 75,2 % | 85,9 % | 95,1 % | 97,4 % |
| Kassalikviditet | 261 % | 331 % | 598 % | 1 976 % | 4 356 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 25,3 % | 22,3 % | 66,5 % | 9,6 % |
| Vinstmarginal | 9,1 % | 25,3 % | 22,3 % | 66,6 % | 9,5 % |
| Omsättningstillväxt | 19,4 % | 14,5 % | 427,6 % | 101,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | 45,7 % | 46,1 % | 48,4 % | 1,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 47 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 47 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 3 tkr |
| Forslag disposition | 192 tkr | 195 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 145 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 39 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 98 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 59 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 126 tkr | 44 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
HLR Gävleborg ABHuvudarbetsställe
Hackstensvägen 3, 802 57 Gävle
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559234-1191
Registreringsdatum
23 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.