HMA Vargen 12 AB
559476-0018Aktiebolagreg. 2024
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 131 tkr
Resultat efter fin. poster
542 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Postadress
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, aktier och andelar samt bedriva därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – |
| 2025 | 1 173 tkr | 490 tkr | 411 tkr |
| 2026 | 1 131 tkr | 542 tkr | 412 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 47,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −3,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 131 | 1 173 | – |
| Rörelseintäkter | 1 131 | 1 173 | – |
| Övriga externa kostnader | 518 | 577 | – |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 55 | – |
| Rörelsekostnader | 568 | 633 | – |
| Rörelseresultat | 563 | 540 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 8 | – |
| Räntekostnader och liknande | 32 | 58 | – |
| Finansiella poster | −21 | −50 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 542 | 490 | – |
| Bokslutsdispositioner | −541 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 490 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 103 | – |
| Årets resultat | 1 | 386 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 214 | 1 265 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 214 | 1 265 | – |
| Kundfordringar | 107 | 91 | – |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 110 | – |
| Kassa och bank | 715 | 517 | – |
| Omsättningstillgångar | 962 | 627 | – |
| Summa tillgångar | 2 176 | 1 891 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 386 | – | – |
| Fritt eget kapital | 387 | 386 | – |
| Eget kapital | 412 | 411 | – |
| Långfristiga skulder | 1 100 | 1 100 | – |
| Leverantörsskulder | 40 | 25 | – |
| Skatteskulder | 142 | 122 | – |
| Kortfristiga skulder | 664 | 380 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 176 | 1 891 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,9 % | 21,8 % | – |
| Kassalikviditet | 145 % | 165 % | – |
| Rörelsemarginal | 49,8 % | 46 % | – |
| Vinstmarginal | 47,9 % | 41,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −3,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 93,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 717 | 386 tkr |
| Byggnader mark | 1 195 tkr | 1 239 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 604 tkr | 2 604 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 409 tkr | 1 365 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 604 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 48 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar fusion | – | 1 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 717 | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −386 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 386 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 412 tkr | 411 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 717 | 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 387 tkr | 386 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 387 tkr | 386 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 541 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 125 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 849 | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 3 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 246 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 547 tkr | 1 547 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 547 tkr | 1 547 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 236 tkr | 232 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 14 mars 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
HMA Vargen 12 ABHuvudarbetsställe
Kilsundsgatan 7, 504 68 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559476-0018
Registreringsdatum
14 mars 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.