HMJ's Måleri AB
556753-8201Aktiebolagreg. 2008
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 079 tkr
Resultat efter fin. poster
298 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stallmästaregatan 24, 587 35 Linköping
Postadress
Stallmästaregatan 24, 587 35 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva måleri- och byggnadsarbeten, försäljning av produkter tillhörande dessa verksamheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 377 tkr | 58 tkr | – |
| 2019 | 2 579 tkr | 161 tkr | – |
| 2020 | 2 624 tkr | 192 tkr | 444 tkr |
| 2021 | 2 721 tkr | 298 tkr | 627 tkr |
| 2022 | 2 686 tkr | 292 tkr | 817 tkr |
| 2023 | 2 206 tkr | −7 tkr | – |
| 2024 | 2 530 tkr | 46 tkr | 710 tkr |
| 2025 | 1 826 tkr | −76 tkr | 600 tkr |
| 2026 | 2 079 tkr | 298 tkr | 765 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 13,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 079 | 1 826 | 2 530 | 2 206 | 2 686 | 2 721 | 2 624 | 2 579 | 2 377 |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | 1 | 0 | – | 15 | 39 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 208 | 1 826 | 2 530 | – | 2 702 | 2 760 | 2 624 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 263 | 236 | 340 | – | 362 | 365 | 389 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 429 | 349 | 408 | – | 424 | 430 | 401 | – | – |
| Personalkostnader | 1 219 | 1 316 | 1 731 | – | 1 616 | 1 661 | 1 638 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 6 | – | 8 | 6 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 911 | 1 903 | 2 485 | – | 2 410 | 2 461 | 2 431 | – | – |
| Rörelseresultat | 297 | −76 | 45 | – | 292 | 298 | 192 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | – | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 298 | −76 | 46 | −7 | 292 | 298 | 192 | 161 | 58 |
| Bokslutsdispositioner | −82 | 100 | 28 | – | −45 | −55 | −55 | – | – |
| Resultat före skatt | 216 | 24 | 74 | – | 247 | 243 | 137 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 51 | 9 | 24 | – | 57 | 60 | 36 | – | – |
| Årets resultat | 165 | 15 | 49 | – | 189 | 184 | 101 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | – | 15 | 23 | 18 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | – | 15 | 23 | 18 | – | – |
| Kundfordringar | 208 | 198 | 255 | – | 325 | 278 | 252 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 514 | 383 | 366 | – | 468 | 474 | 348 | – | – |
| Kassa och bank | 692 | 549 | 831 | – | 959 | 703 | 683 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 206 | 932 | 1 197 | – | 1 427 | 1 178 | 1 031 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 206 | 932 | 1 198 | – | 1 442 | 1 201 | 1 049 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 500 | 485 | 560 | – | 527 | 344 | 242 | – | – |
| Fritt eget kapital | 665 | 500 | 610 | – | 717 | 527 | 344 | – | – |
| Eget kapital | 765 | 600 | 710 | – | 817 | 627 | 444 | – | – |
| Obeskattade reserver | 251 | 169 | 269 | – | 366 | 321 | 266 | – | – |
| Leverantörsskulder | 69 | 59 | 83 | – | 83 | 76 | 57 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 31 | 20 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 190 | 163 | 220 | – | 259 | 252 | 340 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 206 | 932 | 1 198 | – | 1 442 | 1 201 | 1 049 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | – | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 125 | 0 | – | – | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80 % | 78,8 % | 77,1 % | – | 76,8 % | 73,5 % | 62,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 635 % | 572 % | 545 % | – | 551 % | 466 % | 304 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | −4,2 % | 1,8 % | – | 10,9 % | 11 % | 7,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | −4,1 % | 1,8 % | −0,3 % | 10,9 % | 11 % | 7,3 % | 6,2 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | 13,9 % | −27,8 % | 14,7 % | – | −1,3 % | 3,7 % | 1,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 % | 2,5 % | 7 % | – | 23,2 % | 29,3 % | 22,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 039 tkr | 913 tkr | 843 tkr | – | 895 tkr | 907 tkr | 875 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 165 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 165 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −15 tkr | −49 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 15 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 125 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −82 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 665 tkr | 500 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 540 tkr | 500 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 125 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 211 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 94 tkr | 109 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 75 tkr |
| Periodiseringsfonder | 251 tkr | 169 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 24 tkr | 29 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
HMJ's Måleri ABHuvudarbetsställe
Stallmästaregatan 24, 587 35 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556753-8201
Registreringsdatum
12 mars 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.