swereg

HN Redovisning AB

559222-0973Aktiebolagreg. 2019

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kristianstad, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 437 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

424 tkr

+2 % mot föregående år

Soliditet

62 %

−3,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hedentorpsvägen 16, 291 62 Kristianstad

Postadress

Hedentorpsvägen 16, 291 62 Kristianstad

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra tjänster inom redovisning och beskattning och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020878 tkr416 tkr294 tkr
20211 232 tkr256 tkr445 tkr
20221 285 tkr414 tkr590 tkr
20231 390 tkr385 tkr616 tkr
20241 391 tkr377 tkr623 tkr
20251 441 tkr417 tkr665 tkr
20261 437 tkr424 tkr780 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 61,7 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 29,5 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −0,2 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Nettoomsättning1 4371 4411 3911 3901 2851 232878
Övriga rörelseintäkter–––0100–
Rörelseintäkter1 4371 4411 3911 3901 2941 232878
Övriga externa kostnader166189180242199233111
Personalkostnader812799802762681743352
Av- och nedskrivningar353532––––
Rörelsekostnader1 0131 0231 0151 005880975463
Rörelseresultat424417376385414256416
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande––00100
Finansiella poster000−0−10−0
Resultat efter finansiella poster424417377385414256416
Bokslutsdispositioner−22−109−113−98−104−64−104
Resultat före skatt403309264287310192312
Skatt på årets resultat87675761654267
Årets resultat315242207226245151244

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar73108144––––
Finansiella anläggningstillgångar1 5401 180820460180––
Anläggningstillgångar1 6131 288964460180––
Kundfordringar150175215155209257213
Kortfristiga fordringar244277339294354373283
Kassa och bank196182132412509449290
Omsättningstillgångar440459471705863821572
Summa tillgångar2 0531 7481 4341 1651 043821572
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat4153733663402952440
Fritt eget kapital730615573566540395244
Eget kapital780665623616590445294
Obeskattade reserver613591483370272168104
Leverantörsskulder5347493832166
Skatteskulder15––0156145
Kortfristiga skulder660492329179182208174
Summa eget kapital och skulder2 0531 7481 4341 1651 043821572

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023202220212020
Medelantal anställda11–1111
Föreslagen utdelning (tkr)700200200200200100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023202220212020
Soliditet61,7 %64,9 %70,1 %78,1 %77,2 %70,4 %65,9 %
Kassalikviditet67 %93 %143 %393 %475 %394 %329 %
Rörelsemarginal29,5 %29 %27,1 %27,7 %32,3 %20,8 %47,3 %
Vinstmarginal29,5 %29 %27,1 %27,7 %32,2 %20,8 %47,3 %
Omsättningstillväxt−0,2 %3,6 %0,1 %8,2 %4,3 %40,2 %–
Avkastning på eget kapital40,4 %36,4 %33,2 %36,7 %41,5 %33,8 %83 %
Omsättning per anställd1 437 tkr1 441 tkr–1 390 tkr1 285 tkr1 232 tkr878 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Ackumulerade overavskrivningar13 tkr22 tkr
Andra langfristiga fordringar1 540 tkr1 180 tkr
Arets resultat eget kapital315 tkr242 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat315 tkr242 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−242 tkr−207 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning242 tkr207 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring overavskrivningar−9 tkr2 tkr
Forandring periodiseringsfond−31 tkr−107 tkr
Forskott fran kunder9090
Forslag disposition730 tkr615 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning30 tkr415 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning700 tkr200 tkr
Inventarier verktyg installationer73 tkr108 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden176 tkr176 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar103 tkr67 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar35 tkr35 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga06 tkr
Ovriga kortfristiga skulder576 tkr430 tkr
Periodiseringsfonder600 tkr569 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt94 tkr96 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter16 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 11 okt. 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –

  • HN Redovisning ABHuvudarbetsställe

    Hedentorpsvägen 16, 291 62 Kristianstad

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559222-0973

Registreringsdatum

11 oktober 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kristianstad, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler