Höder 2 i Falköping AB
559303-8481Aktiebolagreg. 2021
Falköping, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
424 tkr
Resultat efter fin. poster
−551 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vrågatan 3, 521 30 Falköping
Postadress
Vrågatan 3, 521 30 Falköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 449 tkr | −251 tkr | 103 tkr |
| 2023 | 388 tkr | −55 tkr | 107 tkr |
| 2024 | 411 tkr | −25 tkr | 151 tkr |
| 2025 | 424 tkr | −551 tkr | 154 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −130 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 3,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 424 | 411 | 388 | 449 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 424 | 417 | 388 | 449 | – |
| Övriga externa kostnader | 690 | 157 | 224 | 500 | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 85 | 85 | 100 | – |
| Rörelsekostnader | 779 | 242 | 310 | 600 | – |
| Rörelseresultat | −355 | 174 | 79 | −152 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 196 | 200 | 134 | 99 | – |
| Finansiella poster | −196 | −200 | −134 | −99 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −551 | −25 | −55 | −251 | – |
| Bokslutsdispositioner | 555 | 80 | 60 | 255 | – |
| Resultat före skatt | 4 | 55 | 5 | 4 | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 11 | 1 | 1 | – |
| Årets resultat | 4 | 44 | 4 | 3 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 741 | 5 621 | 5 682 | 5 767 | – |
| Anläggningstillgångar | 5 741 | 5 621 | 5 682 | 5 767 | – |
| Kundfordringar | 3 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 39 | 36 | 27 | – |
| Kassa och bank | 202 | 339 | 318 | 678 | – |
| Omsättningstillgångar | 248 | 377 | 354 | 705 | – |
| Summa tillgångar | 5 989 | 5 998 | 6 036 | 6 472 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 51 | 7 | 3 | – | – |
| Fritt eget kapital | 54 | 51 | 7 | 3 | – |
| Eget kapital | 154 | 151 | 107 | 103 | – |
| Långfristiga skulder | 5 801 | 5 784 | 5 774 | 5 921 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 19 | 327 | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 6 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 34 | 64 | 155 | 448 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 989 | 5 998 | 6 036 | 6 472 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,6 % | 2,5 % | 1,8 % | 1,6 % | – |
| Kassalikviditet | 737 % | 589 % | 229 % | 157 % | – |
| Rörelsemarginal | −83,6 % | 42,4 % | 20,2 % | −33,8 % | – |
| Vinstmarginal | −130 % | −6,1 % | −14,2 % | −55,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 3,2 % | 5,9 % | −13,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 28,9 % | 3,6 % | 3,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 4 tkr | 44 tkr |
| Byggnader mark | 5 741 tkr | 5 621 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 101 tkr | 5 892 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 360 tkr | 271 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 209 tkr | 25 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 85 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 555 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 154 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 26 tkr | 33 tkr |
| Forslag disposition | 54 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 54 tkr | 51 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 9 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 801 tkr | 5 783 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 5 801 tkr | 5 784 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 24 feb. 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Höder 2 i Falköping ABHuvudarbetsställe
Vrågatan 3, 521 30 Falköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559303-8481
Registreringsdatum
24 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falköping, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.