Hodl Your Horses AB
559145-7592Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
362 tkr
Resultat efter fin. poster
151 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybohovsgränd 14, 117 63 Stockholm
Postadress
c/o Jonas, Nybohovsgränd 14, 117 63 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Investera i och driva upp nya företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −31 tkr | 29 tkr |
| 2019 | 220 tkr | 151 tkr | 155 tkr |
| 2020 | 102 tkr | −89 tkr | 33 tkr |
| 2021 | 812 tkr | 62 tkr | 128 tkr |
| 2022 | 771 tkr | −189 tkr | 13 tkr |
| 2023 | 1 369 tkr | 384 tkr | 354 tkr |
| 2024 | 1 094 tkr | 44 tkr | 384 tkr |
| 2025 | 362 tkr | 151 tkr | 502 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 41,6 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −66,9 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 362 | 1 094 | 1 369 | 771 | 812 | 102 | 220 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 7 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 367 | 1 102 | 1 369 | 771 | 812 | 102 | 220 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | – | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | 7 | 9 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 32 | 57 | 38 | 76 | 105 | 21 | 2 | 31 |
| Personalkostnader | 179 | 925 | 912 | 801 | 640 | 167 | 67 | 0 |
| Rörelsekostnader | 215 | 988 | 959 | 885 | 747 | 189 | 69 | 31 |
| Rörelseresultat | 152 | 113 | 411 | −114 | 65 | −86 | 151 | −31 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −69 | −26 | −75 | −3 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | 44 | 384 | −189 | 62 | −89 | 151 | −31 |
| Resultat före skatt | 151 | 44 | 384 | −189 | 62 | −89 | 151 | −31 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 23 | 60 | 0 | −32 | 0 | 26 | 0 |
| Årets resultat | 119 | 21 | 324 | −189 | 95 | −89 | 125 | −31 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 226 | 126 | 126 | 126 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Anläggningstillgångar | 226 | 126 | 126 | 126 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Kundfordringar | 54 | 164 | 165 | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 168 | 315 | 82 | 101 | 0 | 50 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 135 | 135 | 82 | 0 | 74 | 74 | 74 | 74 |
| Kassa och bank | 139 | 312 | 226 | 58 | 242 | 105 | 186 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 360 | 615 | 623 | 139 | 417 | 179 | 310 | 78 |
| Summa tillgångar | 586 | 741 | 749 | 265 | 443 | 205 | 336 | 103 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Balanserat resultat | 324 | 303 | −30 | 142 | −27 | 62 | −31 | 0 |
| Fritt eget kapital | 442 | 324 | 294 | −47 | 68 | −27 | 95 | −31 |
| Eget kapital | 502 | 384 | 354 | 13 | 128 | 33 | 155 | 29 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 74 | 74 | 74 | 74 |
| Skatteskulder | 0 | 29 | 34 | 0 | 0 | 58 | 26 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 83 | 357 | 395 | 253 | 241 | 98 | 107 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 586 | 741 | 749 | 265 | 443 | 205 | 336 | 103 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0.1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 % | 51,8 % | 47,3 % | 4,8 % | 28,9 % | 16,2 % | 46,1 % | 28,4 % |
| Kassalikviditet | 432 % | 172 % | 158 % | 55 % | 174 % | 183 % | 289 % | – |
| Rörelsemarginal | 42 % | 10,4 % | 30 % | −14,8 % | 8 % | −84,7 % | 68,7 % | – |
| Vinstmarginal | 41,6 % | 4 % | 28,1 % | −24,5 % | 7,7 % | −87,3 % | 68,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −66,9 % | −20,1 % | 77,6 % | −5,1 % | 694,9 % | −53,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 % | 5,4 % | 91,5 % | −1 494,4 % | 74,1 % | −269,5 % | 81,1 % | −104,8 % |
| Omsättning per anställd | 725 tkr | 1 094 tkr | 1 369 tkr | 771 tkr | 812 tkr | 102 tkr | 2 198 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 26 tkr | 26 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 200 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 200 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 119 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 119 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | −324 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | 324 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 502 tkr | 384 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 119 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 9 tkr |
| Forslag disposition | 442 tkr | 324 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 442 tkr | 223 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 72 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 135 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 318 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hodl Your Horses ABHuvudarbetsställe
Nybohovsgränd 14, 117 63 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559145-7592
Registreringsdatum
19 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.