Hofgården Förvaltning AB
559233-0137Aktiebolagreg. 2019
Vadstena, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 439 tkr
Resultat efter fin. poster
2 272 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hovgården 113, 592 92 Vadstena
Postadress
c/o Ulrik Granath, Hovgården 113, 592 92 Vadstena
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva jordbruk och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 4 940 tkr | 109 tkr | 136 tkr |
| 2022 | 8 958 tkr | 1 565 tkr | 389 tkr |
| 2023 | 9 781 tkr | 2 933 tkr | 1 850 tkr |
| 2024 | 9 025 tkr | 2 226 tkr | 2 308 tkr |
| 2025 | 9 439 tkr | 2 272 tkr | 3 274 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,6 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 24,1 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 4,6 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 439 | 9 025 | 9 781 | 8 958 | 4 940 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 492 | 1 018 | 843 | 27 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 930 | 10 044 | 10 624 | 8 986 | 4 940 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 673 | 2 210 | 2 145 | 2 297 | 1 639 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 106 | 3 224 | 3 706 | 3 937 | 3 050 | 0 |
| Personalkostnader | 2 108 | 1 844 | 1 487 | 983 | 105 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 795 | 605 | 320 | 186 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 683 | 7 883 | 7 658 | 7 403 | 4 794 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 248 | 2 161 | 2 966 | 1 582 | 145 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 40 | 41 | 15 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 33 | 19 | 60 | 62 | 36 | 0 |
| Finansiella poster | 24 | 65 | −33 | −18 | −36 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 272 | 2 226 | 2 933 | 1 565 | 109 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −1 054 | −1 656 | −1 330 | −1 245 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 217 | 570 | 1 603 | 320 | 109 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 251 | 112 | 143 | 66 | 24 | 0 |
| Årets resultat | 967 | 458 | 1 460 | 254 | 86 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 626 | 8 422 | 4 758 | 4 584 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 124 | 113 | 68 | 53 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 750 | 8 534 | 4 826 | 4 637 | – | – |
| Varulager | 392 | 321 | 251 | 213 | 148 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 543 | 0 | 1 165 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 387 | 1 009 | 781 | 1 440 | 504 | 0 |
| Kassa och bank | 1 218 | 240 | 251 | 140 | 1 466 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 998 | 1 570 | 1 283 | 1 793 | 2 118 | 50 |
| Summa tillgångar | 9 748 | 10 104 | 6 110 | 6 430 | 2 118 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 258 | 1 800 | 339 | 86 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 224 | 2 258 | 1 800 | 339 | 86 | 0 |
| Eget kapital | 3 274 | 2 308 | 1 850 | 389 | 136 | 50 |
| Obeskattade reserver | 5 285 | 4 231 | 2 575 | 1 245 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 1 750 | – | – |
| Leverantörsskulder | 334 | 1 785 | 798 | 1 718 | 1 379 | 0 |
| Skatteskulder | 154 | 172 | 191 | 93 | 24 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 188 | 3 565 | 1 685 | 3 045 | 1 982 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 748 | 10 104 | 6 110 | 6 430 | 2 118 | 50 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,6 % | 56,1 % | 63,7 % | 21,4 % | 6,4 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 135 % | 35 % | 61 % | 52 % | 99 % | – |
| Rörelsemarginal | 23,8 % | 23,9 % | 30,3 % | 17,7 % | 2,9 % | – |
| Vinstmarginal | 24,1 % | 24,7 % | 30 % | 17,5 % | 2,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 4,6 % | −7,7 % | 9,2 % | 81,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 % | 19,9 % | 79 % | 65,1 % | 63,2 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 2 360 tkr | 2 256 tkr | 2 445 tkr | 2 240 tkr | 4 940 tkr | 0 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 4 220 tkr | 3 556 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 124 tkr | 113 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 124 tkr | 113 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 12 tkr | 44 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 967 tkr | 458 tkr |
| Avkastning totalt kapital | 0,24 | 0,22 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 967 tkr | 458 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −458 tkr | −1 460 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 458 tkr | 1 460 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 274 tkr | 2 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 967 tkr | 458 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −664 tkr | −1 481 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −390 tkr | −175 tkr |
| Forslag disposition | 3 224 tkr | 2 258 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 224 tkr | 2 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 626 tkr | 8 422 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 9 532 tkr | 9 532 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 906 tkr | 1 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 4 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 795 tkr | 605 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 392 tkr | 321 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 387 tkr | 465 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 376 tkr | 551 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 065 tkr | 675 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 17 tkr | 43 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 325 tkr | 1 057 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Hofgården Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Hovgården 113, 592 92 Vadstena
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559233-0137
Registreringsdatum
18 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vadstena, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 01.700 – Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.