HoforsPraktiken AB
556383-6641Aktiebolagreg. 1990
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 tkr
Resultat efter fin. poster
516 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grubbensringen 11 Lgh 1102, 112 69 Stockholm
Postadress
c/o Lene Dalgaard, Grubbensringen 11 Lgh 1102, 112 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva privatläkarmottagning samt övrig konsultverksamhet inom sjukvård, handel med böcker, konsultverksamhet inom kultur och ADB området samt utveckling av dataprogram inom bok och biblioteksområdet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 963 tkr | 408 tkr | – |
| 2017 | 866 tkr | 102 tkr | – |
| 2018 | 1 145 tkr | 483 tkr | 4 060 tkr |
| 2019 | 1 098 tkr | 518 tkr | 4 329 tkr |
| 2020 | 1 083 tkr | 333 tkr | 4 572 tkr |
| 2021 | 780 tkr | 261 tkr | 4 737 tkr |
| 2022 | 989 tkr | 358 tkr | 4 843 tkr |
| 2023 | 617 tkr | 69 tkr | 4 730 tkr |
| 2024 | 314 tkr | −47 tkr | 4 572 tkr |
| 2025 | 20 tkr | 516 tkr | 5 092 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 2 581,2 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −93,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 | 314 | 617 | 989 | 780 | 1 083 | 1 098 | 1 145 | 866 | 963 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | – | 0 | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 | 314 | 617 | 1 189 | 780 | 1 083 | 1 098 | 1 145 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 29 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 6 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 9 | 69 | 47 | 58 | 62 | 38 | 80 | – | – |
| Personalkostnader | 255 | 393 | 435 | 701 | 445 | 512 | 449 | 469 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 92 | 122 | 182 | 179 | 165 | 165 | 135 | – | – |
| Rörelsekostnader | 382 | 496 | 629 | 933 | 684 | 742 | 658 | 687 | – | – |
| Rörelseresultat | −356 | −182 | −12 | 256 | 96 | 341 | 441 | 458 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 135 | 143 | 90 | 111 | 174 | 1 | 87 | 36 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 11 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | 872 | 135 | 82 | 103 | 165 | −8 | 77 | 25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 516 | −47 | 69 | 358 | 261 | 333 | 518 | 483 | 102 | 408 |
| Bokslutsdispositioner | 215 | 115 | 39 | −6 | 176 | 211 | 46 | −187 | – | – |
| Resultat före skatt | 730 | 68 | 109 | 352 | 437 | 543 | 564 | 296 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 22 | 27 | 58 | 87 | 123 | 124 | 78 | – | – |
| Årets resultat | 729 | 46 | 82 | 294 | 351 | 421 | 439 | 218 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 115 | 207 | 329 | 511 | 229 | 393 | 558 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 23 | 115 | 207 | 329 | 511 | 229 | 393 | 558 | – | – |
| Varulager | 149 | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 24 | – | 0 | 24 | 0 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 63 | 38 | 97 | 66 | 144 | 61 | 96 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 948 | 5 099 | 5 139 | 5 202 | 5 162 | 5 400 | 4 893 | 4 768 | – | – |
| Kassa och bank | 762 | 363 | 664 | 773 | 327 | 379 | 750 | 264 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 864 | 5 576 | 5 840 | 6 072 | 5 556 | 5 923 | 5 704 | 5 128 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 887 | 5 690 | 6 048 | 6 401 | 6 067 | 6 152 | 6 097 | 5 686 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 243 | 4 406 | 4 528 | 4 429 | 4 267 | 4 031 | 3 770 | 3 722 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 972 | 4 452 | 4 610 | 4 723 | 4 617 | 4 452 | 4 209 | 3 940 | – | – |
| Eget kapital | 5 092 | 4 572 | 4 730 | 4 843 | 4 737 | 4 572 | 4 329 | 4 060 | – | – |
| Obeskattade reserver | 500 | 715 | 830 | 869 | 863 | 1 040 | 1 250 | 1 296 | – | – |
| Långfristiga skulder | 66 | 101 | 22 | 98 | 65 | 40 | 70 | 58 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 0 | 16 | – | 0 | 144 | 150 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 228 | 302 | 466 | 591 | 402 | 501 | 447 | 273 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 887 | 5 690 | 6 048 | 6 401 | 6 067 | 6 152 | 6 097 | 5 686 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 209 | 204 | 195 | 188 | 185 | 178 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,3 % | 90,3 % | 89,1 % | 86,5 % | 89,4 % | 87,7 % | 87,3 % | 89,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 503 % | 1 827 % | 1 254 % | 1 028 % | 1 382 % | 1 182 % | 1 275 % | 1 881 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1 781,8 % | −58 % | −2 % | 25,8 % | 12,3 % | 31,5 % | 40,1 % | 40 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2 581,2 % | −15,1 % | 11,3 % | 36,2 % | 33,5 % | 30,7 % | 47,1 % | 42,2 % | 11,7 % | 42,4 % |
| Omsättningstillväxt | −93,6 % | −49,1 % | −37,6 % | 26,7 % | −28 % | −1,4 % | −4,1 % | 32,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,3 % | 1 % | 1,7 % | 6,1 % | 7,4 % | 9,2 % | 10,2 % | 5,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 10 tkr | 157 tkr | 308 tkr | 494 tkr | 390 tkr | 542 tkr | 549 tkr | 573 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 23 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 729 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 729 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | −82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 204 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −23 tkr | 1 |
| Forandring periodiseringsfond | 192 tkr | 115 tkr |
| Forslag disposition | 4 972 tkr | 4 452 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 652 tkr | 4 243 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 320 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 912 tkr | 912 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 889 tkr | 797 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 92 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 149 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 948 tkr | 5 099 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 14 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 66 tkr | 101 tkr |
| Periodiseringsfonder | 500 tkr | 692 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 745 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 189 tkr | 288 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
HoforsPraktiken ABHuvudarbetsställe
Grubbensringen 11 Lgh 1102, 112 69 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556383-6641
Registreringsdatum
26 februari 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Övriga registrerade namn
1 st
- Gråspurven Hofors – särskilt företagsnamn, registrerat 27 december 1999. För den del av verksamheten som avser Handel med böcker, och konsultverksamhet inom kultur och ADB-området samt utveckling av dataprogram inom bok och biblioteksområdet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.