swereg

Höga Kusten Träning AB

556768-1563Aktiebolagreg. 2008

Träning & gym
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Docksta, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 128 tkr

+14 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

202 tkr

+51 % mot föregående år

Soliditet

76 %

+1,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Berg 104, 873 96 Docksta

Postadress

Berg 104, 873 96 Docksta

Verksamhetsbeskrivning

Bedriva motionsverksamhet, utbildnings- och konsultverksamhet inom motions-, tränings- och friskvårdsbranschen samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021339 tkr259 tkr254 tkr
2022488 tkr207 tkr377 tkr
2023948 tkr222 tkr552 tkr
20241 107 tkr301 tkr730 tkr
2025990 tkr133 tkr845 tkr
20261 128 tkr202 tkr992 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal 17,9 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt 13,9 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Nettoomsättning1 1289901 107948488339
Övriga rörelseintäkter–024010
Rörelseintäkter1 1289901 131948490339
Handelsvaror64109429822
Övriga externa kostnader68110116536853
Personalkostnader7797417106311344
Av- och nedskrivningar18–––––
Rörelsekostnader92886083572529979
Rörelseresultat200129295222190259
Ränteintäkter och liknande2460160
Räntekostnader och liknande001000
Finansiella poster245−016−0
Resultat efter finansiella poster202133301222207259
Bokslutsdispositioner–0−750−50−65
Resultat före skatt202133226222157194
Skatt på årets resultat541848473342
Årets resultat147115178175124152

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202620252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar102–––––
Finansiella anläggningstillgångar70707070700
Anläggningstillgångar172707070700
Kundfordringar12284589737
Kortfristiga fordringar135135649777
Kassa och bank1 1971 1291 083935602400
Omsättningstillgångar1 3321 2641 1471 032609407
Summa tillgångar1 5041 3341 2171 102679407
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital100100100100100100
Balanserat resultat7456304522771542
Fritt eget kapital892745630452277154
Eget kapital992845730552377254
Obeskattade reserver19019019011511565
Leverantörsskulder2930930
Skatteskulder–015623343
Kortfristiga skulder32229929843518789
Summa eget kapital och skulder1 5041 3341 2171 102679407

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202620252024202320222021
Medelantal anställda1111––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202620252024202320222021
Soliditet76 %74,6 %72,3 %58,4 %69 %75 %
Kassalikviditet413 %423 %385 %237 %326 %460 %
Rörelsemarginal17,7 %13,1 %26,7 %23,5 %39 %76,6 %
Vinstmarginal17,9 %13,5 %27,2 %23,4 %42,4 %76,5 %
Omsättningstillväxt13,9 %−10,6 %16,8 %94 %44,3 %–
Avkastning på eget kapital14,9 %13,6 %24,3 %31,7 %32,7 %59,9 %
Omsättning per anställd1 128 tkr990 tkr1 107 tkr948 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag70 tkr70 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden70 tkr70 tkr
Arets resultat eget kapital147 tkr115 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat147 tkr115 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−115 tkr−178 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning115 tkr178 tkr
Forandring eget kapital totalt992 tkr845 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat147 tkr115 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond–0
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga023 tkr
Forslag disposition892 tkr745 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning892 tkr745 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar102 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden120 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar18 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop120 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar18 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga13 tkr27 tkr
Ovriga kortfristiga skulder61 tkr64 tkr
Periodiseringsfonder190 tkr190 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter232 tkr232 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Höga Kusten Träning ABHuvudarbetsställe

    Berg 104, 873 96 Docksta

    Träning & gym

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556768-1563

Registreringsdatum

27 oktober 2008

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kramfors, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Träning & gym

  • SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar

Övriga registrerade namn

1 st

  • Docksta gymmet – särskilt företagsnamn, registrerat 6 november 2020. För den del av verksamheten som avser motionsverksamhet, utbildnings- och konsultverksamhet inom motions-, tränings- och friskvårdsbranschen.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler