Höjland Redovisning AB
559319-3542Aktiebolagreg. 2021
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 925 tkr
Resultat efter fin. poster
205 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
3
Hem
hojland.se
Adresser
Besöksadress
Kungsvägen 1, 856 40 Sundsvall
Postadress
Kungsvägen 1, 856 40 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Ekonomisk redovisning till företag och privatpersoner. Personaluthyrning inom kontor och ekonomi samt vård och omsorg. Handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Kroppsvård och massage och försäljning av produkter för ändamålet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 21 tkr | 3 tkr | 28 tkr |
| 2022 | 554 tkr | 29 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 1 440 tkr | 145 tkr | 164 tkr |
| 2024 | 2 243 tkr | 85 tkr | 200 tkr |
| 2025 | 2 925 tkr | 205 tkr | 135 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 30,4 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 925 | 2 243 | 1 440 | 554 | 21 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 925 | 2 243 | 1 440 | 554 | 21 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 994 | 852 | 563 | 298 | 18 |
| Personalkostnader | 1 711 | 1 287 | 714 | 225 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 10 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 718 | 2 152 | 1 287 | 525 | 18 |
| Rörelseresultat | 207 | 91 | 153 | 29 | 3 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 7 | 8 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −6 | −8 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | 85 | 145 | 29 | 3 |
| Resultat före skatt | 205 | 85 | 145 | 29 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 20 | 31 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 160 | 65 | 114 | 23 | 3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 30 | 40 | 50 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 10 | 5 | 5 | 7 |
| Anläggningstillgångar | 27 | 40 | 45 | 55 | 7 |
| Kundfordringar | 379 | 498 | 236 | 111 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 474 | 509 | 280 | 174 | 6 |
| Kassa och bank | 245 | −81 | −33 | −40 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 719 | 428 | 247 | 134 | 33 |
| Summa tillgångar | 746 | 468 | 292 | 189 | 40 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −50 | 109 | 26 | 3 | 0 |
| Fritt eget kapital | 110 | 175 | 139 | 26 | 3 |
| Eget kapital | 135 | 200 | 164 | 51 | 28 |
| Leverantörsskulder | 48 | 26 | 34 | 18 | 0 |
| Skatteskulder | 40 | 54 | 42 | 9 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 612 | 268 | 128 | 138 | 12 |
| Summa eget kapital och skulder | 746 | 468 | 292 | 189 | 40 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 30 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,1 % | 42,7 % | 56,3 % | 26,9 % | 70,8 % |
| Kassalikviditet | 118 % | 159 % | 193 % | 97 % | 285 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 4,1 % | 10,6 % | 5,3 % | 16,3 % |
| Vinstmarginal | 7 % | 3,8 % | 10,1 % | 5,2 % | 14,3 % |
| Omsättningstillväxt | 30,4 % | 55,8 % | 159,9 % | 2 538,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 118,8 % | 32,7 % | 69,1 % | 44,9 % | 10,7 % |
| Omsättning per anställd | 975 tkr | 748 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 160 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 160 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | −114 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 225 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 135 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 160 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 225 tkr | – |
| Forslag disposition | 110 tkr | 175 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 110 tkr | 175 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 95 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 14 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 20 tkr | 30 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 30 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 300 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 404 tkr | 121 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 119 tkr | 68 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Höjland Redovisning ABHuvudarbetsställe
Kungsvägen 1, 856 40 Sundsvall
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559319-3542
Registreringsdatum
26 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Övriga registrerade namn
1 st
- Höjland Hälsostudio – särskilt företagsnamn, registrerat 26 maj 2021. För den del av verksamheten som avser kroppsvård och massage och försäljning av produkter för ändamålet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.