Hollander & Partner AB
559069-0326Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 287 tkr
Resultat efter fin. poster
587 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Prästgårdsgatan 3 Hollander & Partner, 412 74 Göteborg
Postadress
c/o Jeanette Hollander, Prästgårdsgatan 3 Hollander & Partner, 412 74 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva fastighetsmäkleri samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 180 tkr | 387 tkr | – |
| 2018 | 1 429 tkr | 676 tkr | 628 tkr |
| 2019 | 1 012 tkr | 430 tkr | 614 tkr |
| 2020 | 3 467 tkr | 751 tkr | 1 031 tkr |
| 2021 | 3 652 tkr | 769 tkr | 1 262 tkr |
| 2022 | 2 441 tkr | 114 tkr | 1 068 tkr |
| 2023 | 1 838 tkr | −64 tkr | 721 tkr |
| 2024 | 3 194 tkr | 651 tkr | 942 tkr |
| 2025 | 3 287 tkr | 587 tkr | 1 095 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 17,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 287 | 3 194 | 1 838 | 2 441 | 3 652 | 3 467 | 1 012 | 1 429 | 1 180 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 186 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 3 287 | 3 194 | 1 838 | 2 441 | 3 652 | 3 467 | 1 198 | 1 429 | – |
| Handelsvaror | 1 684 | 1 647 | 941 | 1 421 | 2 016 | – | 0 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 74 | 61 | 59 | 65 | 73 | 34 | 49 | 97 | – |
| Personalkostnader | 949 | 844 | 908 | 841 | 793 | 723 | 750 | 792 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 956 | 129 | 86 | – |
| Rörelsekostnader | 2 707 | 2 551 | 1 907 | 2 327 | 2 883 | 2 713 | 928 | 977 | – |
| Rörelseresultat | 581 | 643 | −68 | 114 | 769 | 754 | 270 | 452 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 8 | 5 | 0 | – | – | 0 | 224 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 6 | 8 | 5 | −0 | −0 | −2 | 160 | 224 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 587 | 651 | −64 | 114 | 769 | 751 | 430 | 676 | 387 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 99 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 587 | 651 | −64 | 114 | 769 | 850 | 430 | 676 | – |
| Skatt på årets resultat | 120 | 119 | 0 | 25 | 158 | 183 | 94 | 151 | – |
| Årets resultat | 467 | 533 | −64 | 89 | 610 | 667 | 337 | 525 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Kundfordringar | 183 | 382 | 154 | 382 | 331 | 168 | 45 | 197 | – |
| Kortfristiga fordringar | 833 | 934 | 589 | 635 | 717 | 420 | 205 | 454 | – |
| Kassa och bank | 1 291 | 1 662 | 1 300 | 1 423 | 2 761 | 2 475 | 727 | 745 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 124 | 2 596 | 1 889 | 2 058 | 3 478 | 2 895 | 933 | 1 199 | – |
| Summa tillgångar | 2 124 | 2 596 | 1 889 | 2 058 | 3 478 | 2 895 | 933 | 1 199 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 578 | 359 | 735 | 929 | 601 | 314 | 228 | 53 | – |
| Fritt eget kapital | 1 045 | 892 | 671 | 1 018 | 1 212 | 981 | 564 | 578 | – |
| Eget kapital | 1 095 | 942 | 721 | 1 068 | 1 262 | 1 031 | 614 | 628 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 99 | 99 | – |
| Leverantörsskulder | 176 | 285 | 128 | 101 | 225 | 274 | 36 | 51 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 13 | 47 | 16 | 217 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 029 | 1 654 | 1 167 | 990 | 2 216 | 1 864 | 220 | 473 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 124 | 2 596 | 1 889 | 2 058 | 3 478 | 2 895 | 933 | 1 199 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 314 | – | 283 | 283 | 380 | 250 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,6 % | 36,3 % | 38,2 % | 51,9 % | 36,3 % | 35,6 % | 74,2 % | 58,9 % | – |
| Kassalikviditet | 206 % | 157 % | 162 % | 208 % | 157 % | 155 % | 423 % | 254 % | – |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 20,1 % | −3,7 % | 4,7 % | 21,1 % | 21,7 % | 26,7 % | 31,6 % | – |
| Vinstmarginal | 17,9 % | 20,4 % | −3,5 % | 4,7 % | 21,1 % | 21,7 % | 42,5 % | 47,3 % | 32,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | 73,8 % | −24,7 % | −33,2 % | 5,3 % | 242,7 % | −29,2 % | 21,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 % | 56,5 % | −8,8 % | 8,4 % | 48,4 % | 64,7 % | 54,8 % | 83,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 287 tkr | 3 194 tkr | 1 838 tkr | 2 441 tkr | 3 652 tkr | 3 467 tkr | 1 012 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 467 tkr | 533 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 467 tkr | 533 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −533 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 533 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 314 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 095 tkr | 942 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 467 tkr | 533 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 314 tkr | 312 tkr |
| Forslag disposition | 1 045 tkr | 892 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 723 tkr | 578 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 631 tkr | 552 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 853 tkr | 1 369 tkr |
| Redovisningsmedel | 730 tkr | 858 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hollander & Partner ABHuvudarbetsställe
Prästgårdsgatan 3 Hollander & Partner, 412 74 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559069-0326
Registreringsdatum
4 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.