Hollywood pizzeria & restaurang AB
559075-5954Aktiebolagreg. 2016
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 208 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skolgatan 29, 503 33 Borås
Postadress
Skolgatan 29, 503 33 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva pizzeria och restaurangverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 808 tkr | 8 tkr | – |
| 2018 | 3 381 tkr | 162 tkr | 178 tkr |
| 2019 | 3 239 tkr | 82 tkr | 243 tkr |
| 2020 | 2 128 tkr | 43 tkr | 276 tkr |
| 2021 | 1 982 tkr | −91 tkr | 185 tkr |
| 2022 | 2 321 tkr | −129 tkr | 56 tkr |
| 2023 | 2 334 tkr | −10 tkr | 46 tkr |
| 2024 | 2 305 tkr | −235 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 2 208 tkr | 1 tkr | 27 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,2 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −4,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 208 | 2 305 | 2 334 | 2 321 | 1 982 | 2 128 | 3 239 | 3 381 | 3 808 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | 0 | 23 | 35 | 154 | 267 | 12 | 144 | – |
| Rörelseintäkter | 2 276 | 2 305 | 2 357 | 2 356 | 2 136 | 2 395 | 3 251 | 3 524 | – |
| Handelsvaror | 818 | 708 | 913 | 887 | 740 | 776 | 1 223 | 1 223 | – |
| Övriga externa kostnader | 655 | 817 | 677 | 684 | 568 | 714 | 908 | 908 | – |
| Personalkostnader | 680 | 871 | 646 | 819 | 776 | 723 | 924 | 1 127 | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 100 | 113 | 76 | 138 | 121 | 110 | 96 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 241 | 2 496 | 2 349 | 2 477 | 2 222 | 2 334 | 3 164 | 3 354 | – |
| Rörelseresultat | 34 | −191 | 8 | −121 | −85 | 61 | 87 | 170 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 33 | 44 | 18 | 9 | 5 | 18 | 5 | 8 | – |
| Finansiella poster | −33 | −43 | −18 | −9 | −5 | −18 | −5 | −8 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −235 | −10 | −129 | −91 | 43 | 82 | 162 | 8 |
| Resultat före skatt | 1 | −235 | −10 | −129 | −91 | 43 | 82 | 162 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 9 | 18 | 36 | – |
| Årets resultat | 1 | −235 | −10 | −129 | −91 | 33 | 64 | 126 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 337 | 356 | 456 | 569 | 336 | 234 | 275 | 385 | – |
| Anläggningstillgångar | 337 | 356 | 456 | 569 | 336 | 234 | 275 | 385 | – |
| Varulager | 109 | 121 | 70 | 43 | 44 | 47 | 45 | 93 | – |
| Kundfordringar | 121 | 121 | – | – | – | – | 0 | 54 | – |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 123 | 10 | 15 | 21 | 35 | 29 | 85 | – |
| Kassa och bank | 36 | 20 | 57 | 33 | 14 | 241 | 325 | 141 | – |
| Omsättningstillgångar | 304 | 265 | 137 | 90 | 79 | 323 | 399 | 320 | – |
| Summa tillgångar | 642 | 620 | 593 | 659 | 415 | 557 | 674 | 704 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −239 | −4 | 6 | 135 | 226 | 193 | 128 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | −23 | −25 | −4 | 6 | 135 | 226 | 193 | 128 | – |
| Eget kapital | 27 | 25 | 46 | 56 | 185 | 276 | 243 | 178 | – |
| Långfristiga skulder | 375 | 448 | 268 | 293 | 0 | 108 | 106 | 28 | – |
| Leverantörsskulder | 90 | 59 | 88 | 81 | 85 | 101 | 74 | 39 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 11 | 28 | 54 | 42 | – |
| Kortfristiga skulder | 240 | 147 | 279 | 310 | 230 | 172 | 325 | 498 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 642 | 620 | 593 | 659 | 415 | 557 | 674 | 704 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,2 % | 4,1 % | 7,7 % | 8,5 % | 44,7 % | 49,6 % | 36 % | 25,3 % | – |
| Kassalikviditet | 81 % | 98 % | 24 % | 15 % | 15 % | 160 % | 109 % | 45 % | – |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | −8,3 % | 0,3 % | −5,2 % | −4,3 % | 2,9 % | 2,7 % | 5 % | – |
| Vinstmarginal | 0,1 % | −10,2 % | −0,4 % | −5,6 % | −4,6 % | 2 % | 2,5 % | 4,8 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −4,2 % | −1,2 % | 0,6 % | 17,1 % | −6,9 % | −34,3 % | −4,2 % | −11,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 % | −928,7 % | −22,4 % | −230,8 % | −48,8 % | 12,1 % | 26,4 % | 70,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 104 tkr | 1 153 tkr | 1 167 tkr | 1 161 tkr | 991 tkr | 1 064 tkr | 1 080 tkr | 1 127 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 235 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −235 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 27 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 214 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 22 tkr | 26 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 18 tkr | 14 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition | −23 tkr | −25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −23 tkr | −25 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 39 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 315 tkr | 330 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 198 tkr | 1 128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 883 tkr | 798 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 70 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 85 tkr | 96 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 109 tkr | 121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 247 | 23 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 127 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 375 tkr | 448 tkr |
| Stallda sakerheter | 290 tkr | 290 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 290 tkr | 290 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Hollywood pizzeria & restaurang ABHuvudarbetsställe
Skolgatan 29, 503 33 Borås
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559075-5954
Registreringsdatum
8 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.