Holm Bygg & Måleri AB
556991-1521Aktiebolagreg. 2014
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
45 064 tkr
Resultat efter fin. poster
79 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
22
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lärlingsgatan 29 B, 904 22 Umeå
Postadress
Lärlingsgatan 29 B, 904 22 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva Bygg- och måleriverksamhet, förvaltning av lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 33 034 tkr | 1 092 tkr | – |
| 2021 | 38 896 tkr | −2 758 tkr | – |
| 2022 | 57 646 tkr | 1 120 tkr | 2 621 tkr |
| 2023 | 55 357 tkr | 1 098 tkr | 3 443 tkr |
| 2024 | 32 681 tkr | 953 tkr | 3 767 tkr |
| 2025 | 45 064 tkr | 79 tkr | 3 809 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 37,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 064 | 32 681 | 55 357 | 57 646 | 38 896 | 33 034 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 655 | 1 734 | 321 | – | – |
| Rörelseintäkter | 45 279 | 33 336 | 57 091 | 57 967 | – | – |
| Handelsvaror | 26 327 | 15 363 | 36 573 | 37 040 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 877 | 6 361 | 7 371 | 6 501 | – | – |
| Personalkostnader | 10 746 | 10 528 | 11 851 | 12 917 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 106 | 86 | 171 | 354 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 21 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 45 056 | 32 360 | 55 966 | 56 811 | – | – |
| Rörelseresultat | 223 | 976 | 1 125 | 1 156 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 124 | 1 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 146 | 147 | 28 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −144 | −22 | −26 | −36 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 953 | 1 098 | 1 120 | −2 758 | 1 092 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −600 | – | – |
| Resultat före skatt | 79 | 953 | 1 098 | 520 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 229 | 276 | 78 | – | – |
| Årets resultat | 41 | 724 | 822 | 442 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 105 | 170 | 423 | 738 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 105 | 170 | 423 | 738 | – | – |
| Varulager | 1 147 | 1 147 | 1 055 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | 8 764 | 10 117 | 9 135 | 11 691 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 804 | 10 788 | 10 591 | 13 888 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 67 | 509 | 1 443 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 950 | 12 002 | 12 155 | 15 431 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 056 | 12 172 | 12 578 | 16 169 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 717 | 2 993 | 2 571 | 2 129 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 759 | 3 717 | 3 393 | 2 571 | – | – |
| Eget kapital | 3 809 | 3 767 | 3 443 | 2 621 | – | – |
| Långfristiga skulder | 585 | 433 | 469 | 363 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 016 | 2 061 | 4 264 | 5 874 | – | – |
| Skatteskulder | −148 | 495 | 410 | 83 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 662 | 7 971 | 8 666 | 13 186 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 056 | 12 172 | 12 578 | 16 169 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 22 | 21 | 23 | 23 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,4 % | 31 % | 27,4 % | 16,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 147 % | 136 % | 128 % | 116 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 3 % | 2 % | 2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 2,9 % | 2 % | 1,9 % | −7,1 % | 3,3 % |
| Omsättningstillväxt | 37,9 % | −41 % | −4 % | 48,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 19,2 % | 23,9 % | 16,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 048 tkr | 1 556 tkr | 2 407 tkr | 2 506 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (45)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 41 tkr | 724 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 1 956 tkr | – |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 532 tkr | 2 249 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 41 tkr | 724 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −724 tkr | −822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 724 tkr | 822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 809 tkr | 3 767 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 41 tkr | 724 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 400 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 418 tkr | 222 tkr |
| Forslag disposition | 3 759 tkr | 3 717 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 759 tkr | 3 717 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 520 tkr | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 71 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 334 tkr | 334 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 262 tkr | 223 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 224 tkr | 305 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 224 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | −23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 212 tkr | 183 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 34 tkr | 59 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 190 tkr | 190 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 156 tkr | 131 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 27 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 889 tkr | 2 194 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 159 tkr | 107 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 1 147 tkr | 1 147 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 585 tkr | 433 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 22 tkr | 49 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 257 tkr | 865 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Holm Bygg & Måleri ABHuvudarbetsställe
Lärlingsgatan 29 B, 904 22 Umeå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556991-1521
Registreringsdatum
19 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.