swereg

Holm & Co. Communications AB

559261-4944Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Karlstad, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

366 tkr

−58 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

49 tkr

+102 % mot föregående år

Soliditet

86 %

−4,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Lillgatan 8, 652 29 Karlstad

Postadress

Lillgatan 8, 652 29 Karlstad

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom marknadsföring, kommunikation, företagsutveckling, affärsstrategi och ekonomi. Bolaget ska även bedriva rådgivning inom e-handel, varu- märkesbyggande och försäljning. Vidare ska bolaget sälja och marknadsföra solglasögon och tillbehör till glasögon. Bolaget ska även förvalta aktier, fastigheter och immateriella rättigheter samt bedriva därmed förelig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20211 532 tkr2 090 tkr1 782 tkr
2022762 tkr3 226 tkr4 879 tkr
2023523 tkr−1 161 tkr3 998 tkr
2024871 tkr−2 728 tkr1 270 tkr
2025366 tkr49 tkr1 319 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 85,8 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 13,4 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −58 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning3668715237621 532
Övriga rörelseintäkter0186––
Rörelseintäkter3668895297621 532
Handelsvaror1754921857910
Övriga externa kostnader3511 689596208347
Personalkostnader327490257162370
Av- och nedskrivningar63635––
Övriga rörelsekostnader025––
Rörelsekostnader9162 7361 049449728
Rörelseresultat−550−1 846−520313804
Resultat från andelar i koncernföretag–0−6402 9141 286
Ränteintäkter och liknande−0000–
Räntekostnader och liknande1121–
Finansiella poster599−881−6412 9141 286
Resultat efter finansiella poster49−2 728−1 1613 2262 090
Bokslutsdispositioner–0280−80−200
Resultat före skatt49−2 728−8813 1461 890
Skatt på årets resultat–––50132
Årets resultat49−2 728−8813 0971 757

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar184246309––
Finansiella anläggningstillgångar–––3 0001 286
Anläggningstillgångar1842463093 0001 286
Varulager634793643256–
Kundfordringar2852460–
Kortfristiga fordringar6992563 3872 2701 124
Kassa och bank20114245895
Omsättningstillgångar1 3541 1634 0552 5851 219
Summa tillgångar1 5371 4094 3645 5852 505
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat1 2453 9734 8541 757–
Fritt eget kapital1 2941 2453 9734 8541 757
Eget kapital1 3191 2703 9984 8791 782
Obeskattade reserver–––280200
Leverantörsskulder064251
Skatteskulder–039157132
Kortfristiga skulder218139366426522
Summa eget kapital och skulder1 5371 4094 3645 5852 505

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet85,8 %90,1 %91,6 %91,3 %77,5 %
Kassalikviditet330 %266 %933 %547 %233 %
Rörelsemarginal−150,3 %−212 %−99,4 %41,1 %52,5 %
Vinstmarginal13,4 %−313,2 %−222 %423,4 %136,4 %
Omsättningstillväxt−58 %66,5 %−31,4 %−50,3 %–
Avkastning på eget kapital3,7 %−214,7 %−22 %63,5 %98,6 %
Omsättning per anställd366 tkr871 tkr523 tkr762 tkr1 532 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital49 tkr−2 728 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat49 tkr−2 728 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning2 728 tkr881 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−2 728 tkr−881 tkr
Forandring eget kapital totalt1 319 tkr1 270 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat49 tkr−2 728 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond–0
Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga–0
Forskott till leverantorer–0
Forslag disposition1 294 tkr1 245 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning1 294 tkr1 245 tkr
Inventarier verktyg installationer184 tkr246 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden315 tkr315 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar131 tkr68 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop00
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar63 tkr63 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror634 tkr793 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar0880 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga671 tkr204 tkr
Ovriga kortfristiga skulder218 tkr88 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar600 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter045 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Holm & Co. Communications ABHuvudarbetsställe

    Lillgatan 8, 652 29 Karlstad

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559261-4944

Registreringsdatum

1 juli 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Karlstad, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Övriga registrerade namn

1 st

  • Manushi Eyewear – särskilt företagsnamn, registrerat 3 oktober 2025. För den del av verksamheten som avser försäljning och marknads- föring av modeprodukter, främst solglasögon och accessoarer samt därmed förelig verksamhet.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler