Holmöns Bygdebolag AB
559263-2540Aktiebolagreg. 2020
Holmön, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
436 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Holmö Byaväg 144, 918 03 Holmön
Postadress
c/o Joar Sandström, Holmö Byaväg 144, 918 03 Holmön
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även verka för miljöutveckling, kultur- utveckling, affärsutveckling och projektutveckling samt fungera som en katalysator och inkubator för lokala och sociala innovationer och entreprenörer på Holmön.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 193 tkr | −13 tkr | 1 171 tkr |
| 2022 | 256 tkr | 7 tkr | 1 189 tkr |
| 2023 | 478 tkr | −34 tkr | 1 171 tkr |
| 2024 | 436 tkr | −31 tkr | 1 206 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,7 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal −7,1 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 436 | 478 | 256 | 193 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 16 | 33 | 91 | – |
| Rörelseintäkter | 468 | 494 | 289 | 284 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 32 | 9 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 202 | 206 | 121 | 244 | – |
| Personalkostnader | 178 | 191 | 66 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 45 | 45 | 37 | – |
| Rörelsekostnader | 432 | 473 | 241 | 281 | – |
| Rörelseresultat | 36 | 21 | 48 | 3 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 67 | 55 | 41 | 16 | – |
| Finansiella poster | −67 | −55 | −41 | −16 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −34 | 7 | −13 | – |
| Resultat före skatt | −31 | −34 | 7 | −13 | – |
| Årets resultat | −31 | −34 | 7 | −13 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 329 | 2 117 | 2 162 | 2 183 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 329 | 2 117 | 2 162 | 2 183 | – |
| Kortfristiga fordringar | 170 | 30 | 2 | 12 | – |
| Kassa och bank | 141 | 354 | 336 | 269 | – |
| Omsättningstillgångar | 311 | 384 | 339 | 282 | – |
| Summa tillgångar | 2 641 | 2 502 | 2 501 | 2 465 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 583 | 517 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −40 | −6 | −13 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 623 | 654 | 1 164 | 1 146 | – |
| Eget kapital | 1 206 | 1 171 | 1 189 | 1 171 | – |
| Långfristiga skulder | 1 379 | 1 242 | 1 261 | 1 287 | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 14 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 56 | 89 | 50 | 7 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 641 | 2 502 | 2 501 | 2 465 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 0.3 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,7 % | 46,8 % | 47,6 % | 47,5 % | – |
| Kassalikviditet | 556 % | 431 % | 672 % | 4 293 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 4,4 % | 18,8 % | 1,6 % | – |
| Vinstmarginal | −7,1 % | −7,1 % | 2,7 % | −6,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | 86,9 % | 32,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,6 % | −2,9 % | 0,6 % | −1,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 872 tkr | 478 tkr | 853 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −31 tkr | −34 tkr |
| Byggnader mark | 2 312 tkr | 2 117 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 484 tkr | 2 244 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 172 tkr | 127 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 240 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 45 tkr | 45 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | 66 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −31 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 206 tkr | 1 171 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −31 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt upplosning uppskrivningsfond | 66 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond upplosning uppskrivningsfond | 66 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition | 623 tkr | 654 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 623 tkr | 654 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | – |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 0 | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 12 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 17 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 17 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | – |
| Overkursfond | 694 tkr | 694 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 92 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 51 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 200 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 179 tkr | 1 242 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 78 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −384 | 24 tkr |
| Uppskrivna tillgangar varde exkl uppskrivning | 558 tkr | 492 tkr |
| Uppskrivningsfond | 558 tkr | 492 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 10 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Holmöns Bygdebolag ABHuvudarbetsställe
Holmö Byaväg 144, 918 03 Holmön
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559263-2540
Registreringsdatum
10 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.201 – Vandrarhemsverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.