Holy Monkey Stockholm AB
556825-5714Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 906 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 542 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Centralplan 1 0TR, 111 20 Stockholm
Postadress
Centralplan 1 0TR, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 229 tkr | −657 tkr | – |
| 2021 | 3 636 tkr | −15 tkr | – |
| 2022 | 6 435 tkr | −1 440 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 6 440 tkr | −282 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 6 594 tkr | −815 tkr | 136 tkr |
| 2025 | 6 906 tkr | −1 542 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −22,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 4,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 906 | 6 594 | 6 440 | 6 435 | 3 636 | 3 229 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 683 | 461 | −11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 911 | 7 277 | 6 901 | 6 424 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 006 | 2 222 | 2 235 | 2 095 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 610 | 3 158 | 2 589 | 2 943 | – | – |
| Personalkostnader | 2 597 | 2 457 | 2 303 | 2 710 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 108 | 71 | 62 | 116 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 321 | 7 926 | 7 189 | 7 864 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 410 | −649 | −289 | −1 440 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 131 | 166 | −6 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −131 | −166 | 6 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 542 | −815 | −282 | −1 440 | −15 | −657 |
| Resultat före skatt | −1 542 | −815 | −282 | −1 440 | – | – |
| Årets resultat | −1 542 | −815 | −282 | −1 440 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 336 | 313 | 184 | 56 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 341 | 313 | 184 | 56 | – | – |
| Varulager | 148 | 140 | 129 | 124 | – | – |
| Kundfordringar | 24 | 25 | 42 | 24 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 202 | 4 606 | 3 340 | 2 476 | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 121 | 519 | 180 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 371 | 4 867 | 3 987 | 2 779 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 712 | 5 180 | 4 171 | 2 836 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 546 | 900 | 283 | 1 441 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 86 | 0 | 1 | – | – |
| Eget kapital | 54 | 136 | 50 | 51 | – | – |
| Långfristiga skulder | 103 | 775 | 800 | 800 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 502 | 1 548 | 847 | 1 120 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | – | 0 | 17 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 555 | 4 269 | 3 321 | 1 985 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 712 | 5 180 | 4 171 | 2 836 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 7 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,9 % | 2,6 % | 1,2 % | 1,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 111 % | 116 % | 134 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −20,4 % | −9,8 % | −4,5 % | −22,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −22,3 % | −12,4 % | −4,4 % | −22,4 % | −0,4 % | −20,3 % |
| Omsättningstillväxt | 4,7 % | 2,4 % | 0,1 % | 77 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 856,5 % | −599,8 % | −560 % | −2 827,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 151 tkr | 1 099 tkr | 1 073 tkr | 919 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 5 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −1 542 tkr | −815 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 542 tkr | −815 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 815 tkr | 282 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −815 tkr | −282 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 460 tkr | 900 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 54 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 542 tkr | −815 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 460 tkr | 900 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 192 tkr | 261 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 341 tkr | 341 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 149 tkr | 80 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 217 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 68 tkr | 58 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 437 tkr | 3 602 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | 86 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 86 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 614 tkr | 804 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 143 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 197 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 53 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 3 668 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 130 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 3 651 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 148 tkr | 140 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 174 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 403 tkr | 2 336 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 542 tkr | 328 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 525 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 103 tkr | 250 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 108 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Holy Monkey Stockholm ABHuvudarbetsställe
Centralplan 1 0TR, 111 20 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556825-5714
Registreringsdatum
16 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.