Honest John AB
556938-4885Aktiebolagreg. 2013
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−60 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ulvsunda Slottsväg 31, 167 33 Bromma
Postadress
c/o Nygren Petrelius, Ulvsunda Slottsväg 31, 167 33 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva produktion inom radio, film, TV och IT ävensom musikproduktion.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −32 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −58 tkr | – |
| 2019 | 34 tkr | 28 tkr | 126 tkr |
| 2020 | 188 tkr | 49 tkr | 165 tkr |
| 2021 | 177 tkr | 25 tkr | 185 tkr |
| 2022 | 350 tkr | 24 tkr | 204 tkr |
| 2023 | 120 tkr | 13 tkr | 214 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −21 tkr | 193 tkr |
| 2025 | – | −60 tkr | 133 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,4 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 120 | 350 | 177 | 188 | 34 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 120 | 350 | 177 | 188 | 34 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 6 | 38 | 34 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 17 | 29 | 117 | 117 | 13 | 6 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 5 | 70 | 171 | 0 | 108 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 21 | 105 | 326 | 151 | 121 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −21 | 15 | 24 | 25 | 67 | 28 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −49 | 0 | −2 | 0 | −0 | −18 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −21 | 13 | 24 | 25 | 49 | 28 | −58 | −32 |
| Resultat före skatt | −60 | −21 | 13 | 24 | 25 | 49 | 28 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 3 | 5 | 5 | 11 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −60 | −21 | 10 | 19 | 20 | 38 | 28 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 63 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 16 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 63 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 47 | 50 | 34 | 55 | 87 | 25 | – | – |
| Kassa och bank | 86 | 85 | 125 | 189 | 92 | 116 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 122 | 133 | 175 | 223 | 147 | 203 | 75 | – | – |
| Summa tillgångar | 138 | 198 | 240 | 289 | 212 | 268 | 139 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 143 | 164 | 154 | 135 | 115 | 76 | 49 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 143 | 164 | 154 | 135 | 115 | 76 | – | – |
| Eget kapital | 133 | 193 | 214 | 204 | 185 | 165 | 126 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 16 | 11 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 5 | 26 | 85 | 28 | 103 | 12 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 138 | 198 | 240 | 289 | 212 | 268 | 139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 % | 97,5 % | 89,1 % | 70,7 % | 87,1 % | 61,5 % | 91,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 433 % | 2 651 % | 669 % | 264 % | 535 % | 196 % | 617 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 12,2 % | 6,9 % | 14,4 % | 35,5 % | 81,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 10,8 % | 6,9 % | 14,1 % | 26,1 % | 82,4 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −65,7 % | 97,7 % | −5,9 % | 452,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −45,3 % | −10,9 % | 4,6 % | 9,4 % | 10,9 % | 23,2 % | 21,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 16 tkr | 65 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 49 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 49 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −60 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −60 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 133 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −60 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 25 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 143 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 143 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 49 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Honest John ABHuvudarbetsställe
Ulvsunda Slottsväg 31, 167 33 Bromma
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556938-4885
Registreringsdatum
2 augusti 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.