Honor Local Sweden AB
559080-1097Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odengatan 10 A, 114 24 Stockholm
Postadress
c/o Löfgren/Widegren, Odengatan 10 A, 114 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälsa, träning, personlig utveckling och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 46 tkr | 18 tkr | – |
| 2018 | 59 tkr | 32 tkr | – |
| 2019 | 76 tkr | 47 tkr | 87 tkr |
| 2020 | 53 tkr | 20 tkr | 66 tkr |
| 2021 | 56 tkr | 18 tkr | 79 tkr |
| 2022 | 60 tkr | 26 tkr | 71 tkr |
| 2023 | 70 tkr | 35 tkr | 78 tkr |
| 2024 | 57 tkr | 34 tkr | 77 tkr |
| 2025 | 28 tkr | −4 tkr | 46 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,6 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −14,6 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −50,4 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 | 57 | 70 | 60 | 56 | 53 | 76 | 59 | 46 |
| Rörelseintäkter | 28 | 57 | 70 | 60 | 56 | 53 | 76 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 13 | 26 | 17 | 15 | 17 | 15 | – | – |
| Personalkostnader | 14 | 10 | 9 | 17 | 23 | 16 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 32 | 23 | 35 | 35 | 38 | 33 | 28 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 34 | 35 | 26 | 18 | 20 | 48 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 34 | 35 | 26 | 18 | 20 | 47 | 32 | 18 |
| Resultat före skatt | −4 | 34 | 35 | 26 | 18 | 20 | 47 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 8 | 5 | 4 | 4 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −4 | 27 | 27 | 21 | 14 | 15 | 37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 13 | 3 | 2 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 16 | 15 | 14 | 14 | 8 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 48 | 96 | 86 | 93 | 101 | 98 | 114 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 74 | 111 | 101 | 106 | 115 | 106 | 122 | – | – |
| Summa tillgångar | 74 | 111 | 101 | 106 | 115 | 106 | 122 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 1 | 0 | 16 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −4 | 27 | 28 | 21 | 29 | 16 | 37 | – | – |
| Eget kapital | 46 | 77 | 78 | 71 | 79 | 66 | 87 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 8 | 5 | 4 | 9 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 28 | 34 | 23 | 35 | 36 | 41 | 35 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 74 | 111 | 101 | 106 | 115 | 106 | 122 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 27 | 28 | 20 | −29 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,6 % | 69,6 % | 77,7 % | 66,8 % | 68,9 % | 61,9 % | 71,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 267 % | 329 % | 448 % | 302 % | 321 % | 262 % | 351 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,8 % | 59,4 % | 49,8 % | 42,9 % | 31,4 % | 37,1 % | 62,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,6 % | 59,6 % | 50 % | 42,9 % | 31,4 % | 37 % | 62,6 % | 54,6 % | 39,8 % |
| Omsättningstillväxt | −50,4 % | −18,6 % | 15,6 % | 8,4 % | 5,5 % | −30,3 % | 28,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,9 % | 34,9 % | 34,8 % | 29 % | 17,2 % | 23,4 % | 42,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 14 tkr | 28 tkr | 35 tkr | 30 tkr | 28 tkr | 26 tkr | 38 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 27 tkr | 28 tkr |
| Forslag disposition | −4 tkr | 27 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −4 tkr | 312 |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Honor Local Sweden ABHuvudarbetsställe
Odengatan 10 A, 114 24 Stockholm
Personliga tjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559080-1097
Registreringsdatum
12 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Personliga tjänster
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.