swereg

Hoshengos AB

556969-7344Aktiebolagreg. 2014

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

–

Resultat efter fin. poster

21 tkr

−6 % mot föregående år

Soliditet

97 %

−1,5 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mälargatan 8, 722 10 Västerås

Postadress

c/o Bengi Hajo, Mälargatan 8, 722 10 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom läkare branschen.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019221 tkr−110 tkr–
2020–−2 tkr2 037 tkr
2021–−1 tkr1 865 tkr
2022–−2 tkr1 693 tkr
2023–0 tkr1 693 tkr
2024–22 tkr1 541 tkr
2025–21 tkr824 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 97,3 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*
Nettoomsättning––––––221
Övriga externa kostnader211211–
Rörelsekostnader211211–
Rörelseresultat−2−1−1−2−1−1–
Ränteintäkter och liknande23231––––
Räntekostnader och liknande––––00–
Finansiella poster23231–0−0–
Resultat efter finansiella poster21220−2−1−2−110
Bokslutsdispositioner−5––––––
Resultat före skatt15220−2−1−2–
Skatt på årets resultat34–––––
Årets resultat12180−2−1−2–

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*
Kortfristiga fordringar––––015–
Kassa och bank8511 5601 7081 7081 8792 114–
Omsättningstillgångar8511 5601 7081 7081 8792 129–
Summa tillgångar8511 5601 7081 7081 8792 129–
Aktiekapital505050505050–
Bundet eget kapital505050505050–
Balanserat resultat7611 4731 6431 6451 987725–
Fritt eget kapital7741 4911 6431 6431 8151 987–
Eget kapital8241 5411 6931 6931 8652 037–
Obeskattade reserver5––––––
Skatteskulder74––021–
Kortfristiga skulder221815151492–
Summa eget kapital och skulder8511 5601 7081 7081 8792 129–

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019*
Föreslagen utdelning (tkr)2006000–170––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet97,3 %98,8 %99,1 %99,1 %99,3 %95,7 %–
Kassalikviditet3 902 %8 447 %11 666 %11 666 %13 665 %2 310 %–
Rörelsemarginal–––––––
Vinstmarginal––––––−49,6 %
Omsättningstillväxt–––––––
Avkastning på eget kapital1,5 %1,2 %0 %−0,1 %−0,1 %−0,1 %–
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital12 tkr18 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat12 tkr18 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−18 tkr−76
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning18 tkr76
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning730 tkr170 tkr
Forandring periodiseringsfond−5 tkr–
Forslag disposition774 tkr1 491 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning574 tkr891 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr600 tkr
Ovriga kortfristiga skulder15 tkr9 tkr
Periodiseringsfonder5 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter06 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Hoshengos ABHuvudarbetsställe

    Mälargatan 8, 722 10 Västerås

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556969-7344

Registreringsdatum

25 april 2014

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler