House of Control Sverige AB
556628-3320Aktiebolagreg. 2002
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
30 893 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 973 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Järnvägsgatan 7, 111 64 Stockholm
Postadress
Västra Järnvägsgatan 7, 111 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla tjänster, licensieringar och leverans av mjukvaror inom IT och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 23 088 tkr | 14 627 tkr | – |
| 2023 | 21 422 tkr | −12 025 tkr | – |
| 2024 | 29 230 tkr | −10 157 tkr | 51 813 tkr |
| 2025 | 30 893 tkr | −7 973 tkr | 51 704 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −25,8 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian −1,6 %
Median för 4026 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 893 | 29 230 | 21 422 | 23 088 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 30 897 | 29 236 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 451 | 14 658 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 325 | 8 140 | – | – |
| Personalkostnader | 9 139 | 10 520 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 694 | 6 673 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 20 | 244 | – | – |
| Rörelsekostnader | 39 629 | 40 236 | – | – |
| Rörelseresultat | −8 732 | −10 999 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 26 | – | – |
| Finansiella poster | 760 | 843 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 973 | −10 157 | −12 025 | 14 627 |
| Bokslutsdispositioner | 7 864 | 9 898 | – | – |
| Resultat före skatt | −109 | −259 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −109 | −259 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 14 040 | 20 520 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 360 | 424 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 | 374 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 419 | 21 318 | – | – |
| Kundfordringar | 2 570 | 3 195 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 038 | 49 110 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 141 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 55 038 | 49 250 | – | – |
| Summa tillgångar | 69 457 | 70 568 | 69 607 | 21 970 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 51 713 | 51 972 | – | – |
| Fritt eget kapital | 51 604 | 51 713 | – | – |
| Eget kapital | 51 704 | 51 813 | – | – |
| Leverantörsskulder | 177 | 100 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 753 | 18 755 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 69 457 | 70 568 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 11 | 11 | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 32 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 73,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 310 % | 263 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −28,3 % | −37,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −25,8 % | −34,8 % | −56,1 % | 63,3 % |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 36,4 % | −7,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 089 tkr | 2 657 tkr | 1 947 tkr | 4 618 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | 0 |
| Aktuell skattefodran | 3 028 tkr | 3 020 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 19 tkr | 374 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 19 tkr | 374 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 355 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −109 tkr | −259 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,15 | −0,2 |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −22 tkr | −53 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −29 tkr | −53 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −109 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 259 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −259 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −109 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 46 280 tkr | 39 718 tkr |
| Forslag disposition | 51 604 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 204 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 753 tkr | 3 156 tkr |
| Goodwill | 14 040 tkr | 20 520 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 32 400 tkr | 32 400 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 18 360 tkr | 11 880 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 480 tkr | 6 480 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 360 tkr | 424 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 882 tkr | 732 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 521 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 214 tkr | 193 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | −7 864 tkr | −9 898 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 407 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 537 tkr | 2 935 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 14 tkr | 8 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 766 tkr | 869 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 721 tkr | 867 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 45 tkr | 2 tkr |
| Rantekostnader | −6 tkr | −26 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 0 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 428 tkr | 1 360 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 598 tkr | 14 351 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
House of Control Sverige ABHuvudarbetsställe
Västra Järnvägsgatan 7, 111 64 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556628-3320
Registreringsdatum
22 maj 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.