Hqc AB
559365-9468Aktiebolagreg. 2022
Järpen, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 440 tkr
Resultat efter fin. poster
412 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Huså Myllerstigen 4, 837 94 Järpen
Postadress
Huså Myllerstigen 4, 837 94 Järpen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggbranschen, samt uthyrning av snöskotrar, bilar, motorcyklar, släpvagnar, terrängfordon, maskiner inom byggsektorn samt snöskoterguidning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 349 tkr | 50 tkr | 90 tkr |
| 2023 | 248 tkr | 67 tkr | 143 tkr |
| 2024 | 620 tkr | 113 tkr | 232 tkr |
| 2025 | 1 440 tkr | 412 tkr | 559 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 28,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 132,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 440 | 620 | 248 | 349 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 440 | 620 | 248 | 349 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 80 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 4 | 289 | – |
| Övriga externa kostnader | 351 | 231 | 162 | 10 | – |
| Personalkostnader | 606 | 134 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 47 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 015 | 492 | 178 | 299 | – |
| Rörelseresultat | 425 | 128 | 70 | 50 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 16 | 4 | 0 | – |
| Finansiella poster | −13 | −16 | −3 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 412 | 113 | 67 | 50 | – |
| Resultat före skatt | 412 | 113 | 67 | 50 | – |
| Skatt på årets resultat | 86 | 24 | 14 | 10 | – |
| Årets resultat | 327 | 89 | 53 | 40 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 297 | 355 | 287 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 297 | 355 | 287 | – | – |
| Kundfordringar | 345 | 50 | 39 | 13 | – |
| Kortfristiga fordringar | 585 | 57 | 85 | 17 | – |
| Kassa och bank | 72 | 73 | 32 | 80 | – |
| Omsättningstillgångar | 657 | 129 | 117 | 97 | – |
| Summa tillgångar | 954 | 484 | 404 | 97 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 182 | 93 | 40 | – | – |
| Fritt eget kapital | 509 | 182 | 93 | 40 | – |
| Eget kapital | 559 | 232 | 143 | 90 | – |
| Långfristiga skulder | 87 | 126 | 215 | – | – |
| Leverantörsskulder | 161 | 1 | 12 | 2 | – |
| Skatteskulder | 70 | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 308 | 126 | 46 | 8 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 954 | 484 | 404 | 97 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,6 % | 47,9 % | 35,4 % | 92,2 % | – |
| Kassalikviditet | 213 % | 102 % | 254 % | 1 278 % | – |
| Rörelsemarginal | 29,5 % | 20,7 % | 28,2 % | 14,4 % | – |
| Vinstmarginal | 28,6 % | 18,2 % | 27 % | 14,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 132,3 % | 150 % | −28,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,5 % | 38,3 % | 37,3 % | 44,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 440 tkr | 620 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 327 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 327 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −53 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 559 tkr | 232 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 327 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 509 tkr | 182 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 509 tkr | 182 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 297 tkr | 355 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 414 tkr | 414 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 116 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 47 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 47 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 37 tkr | 37 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 87 tkr | 126 tkr |
| Stallda sakerheter | 198 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 198 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 196 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 16 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Hqc ABHuvudarbetsställe
Huså Myllerstigen 4, 837 94 Järpen
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559365-9468
Registreringsdatum
16 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Åre, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 80.010 – Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- Hqc Powersport Adventures – särskilt företagsnamn, registrerat 8 april 2022. För den del av verksamheten som avser uthyrning av snöskotrar, bilar, motorcyklar, släpvagnar, terrängfordon, maskiner inom byggsektorn samt snöskoterguidning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.