HR & Lönekontroll i Stockholm AB
559011-5720Aktiebolagreg. 2015
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 730 tkr
Resultat efter fin. poster
545 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
2
hrochlonekontroll.se
hrochlonekontroll.se
Adresser
Besöksadress
Hällbygatan 23, 752 19 Uppsala
Postadress
c/o Petronella Grummich, Hällbygatan 23, 752 19 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom HR och löneärenden såväl praktiskt som teoretiskt samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten innefattar arbete med systemhantering och system- utveckling, framtagande och förbättring av processer brett inom HR området och dessutom med spetskompetens inom lön.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 330 tkr | 438 tkr | – |
| 2017 | 2 681 tkr | 1 251 tkr | – |
| 2018 | 1 848 tkr | 659 tkr | 1 023 tkr |
| 2019 | 2 143 tkr | 876 tkr | 1 228 tkr |
| 2020 | 730 tkr | −54 tkr | 1 229 tkr |
| 2021 | 656 tkr | −171 tkr | 1 229 tkr |
| 2022 | 1 030 tkr | 118 tkr | 1 321 tkr |
| 2023 | 1 549 tkr | 478 tkr | 1 446 tkr |
| 2024 | 2 362 tkr | 676 tkr | 1 677 tkr |
| 2025 | 2 730 tkr | 545 tkr | 1 643 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,8 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 20 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 15,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 730 | 2 362 | 1 549 | 1 030 | 656 | 730 | 2 143 | 1 848 | 2 681 | 1 330 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 123 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 730 | 2 362 | 1 549 | 1 030 | 779 | 731 | 2 143 | 1 848 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 7 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 390 | 392 | 172 | 127 | 171 | 146 | 281 | 246 | – | – |
| Personalkostnader | 1 820 | 1 337 | 933 | 785 | 779 | 639 | 985 | 942 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 210 | 1 736 | 1 108 | 912 | 950 | 785 | 1 265 | 1 188 | – | – |
| Rörelseresultat | 519 | 626 | 441 | 117 | −171 | −53 | 878 | 659 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 51 | 38 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 26 | 50 | 38 | 0 | −0 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 545 | 676 | 478 | 118 | −171 | −54 | 876 | 659 | 1 251 | 438 |
| Bokslutsdispositioner | 36 | 0 | −62 | 0 | 175 | 57 | −223 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 581 | 676 | 417 | 118 | 4 | 3 | 653 | 659 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 116 | 145 | 92 | 25 | 4 | 3 | 143 | 155 | – | – |
| Årets resultat | 466 | 532 | 325 | 92 | 0 | 0 | 510 | 504 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 278 | 478 | 304 | 152 | 135 | 70 | 247 | 193 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 558 | 601 | 341 | 208 | 538 | 478 | 602 | 380 | – | – |
| Kassa och bank | 2 532 | 2 118 | 1 830 | 1 585 | 1 192 | 1 601 | 1 717 | 1 321 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 090 | 2 718 | 2 171 | 1 792 | 1 730 | 2 079 | 2 318 | 1 702 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 090 | 2 718 | 2 171 | 1 792 | 1 730 | 2 079 | 2 318 | 1 702 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 127 | 1 096 | 1 071 | 1 179 | 1 179 | 1 178 | 668 | 469 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 593 | 1 627 | 1 396 | 1 271 | 1 179 | 1 179 | 1 178 | 973 | – | – |
| Eget kapital | 1 643 | 1 677 | 1 446 | 1 321 | 1 229 | 1 229 | 1 228 | 1 023 | – | – |
| Obeskattade reserver | 336 | 372 | 372 | 310 | 310 | 485 | 542 | 319 | – | – |
| Leverantörsskulder | 75 | 35 | 1 | 1 | 0 | 19 | 0 | 23 | – | – |
| Skatteskulder | 123 | 135 | 60 | 18 | 0 | 29 | 30 | 28 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 111 | 669 | 354 | 161 | 191 | 365 | 548 | 359 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 090 | 2 718 | 2 171 | 1 792 | 1 730 | 2 079 | 2 318 | 1 702 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 500 | 300 | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,8 % | 72,6 % | 80,2 % | 87,5 % | 85,3 % | 77,6 % | 71,6 % | 75 % | – | – |
| Kassalikviditet | 278 % | 406 % | 614 % | 1 115 % | 907 % | 569 % | 423 % | 473 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19 % | 26,5 % | 28,4 % | 11,4 % | −26,1 % | −7,3 % | 40,9 % | 35,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20 % | 28,6 % | 30,9 % | 11,4 % | −26,1 % | −7,4 % | 40,9 % | 35,7 % | 46,7 % | 32,9 % |
| Omsättningstillväxt | 15,6 % | 52,4 % | 50,4 % | 57 % | −10,1 % | −66 % | 16 % | −31,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 % | 31,7 % | 22,5 % | 7 % | 0 % | 0 % | 41,5 % | 49,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 365 tkr | 1 181 tkr | 1 549 tkr | 1 030 tkr | 328 tkr | 365 tkr | 1 071 tkr | 924 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 466 tkr | 532 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 466 tkr | 532 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −532 tkr | −325 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 532 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 643 tkr | 1 677 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 466 tkr | 532 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 36 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 593 tkr | 1 627 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 193 tkr | 1 127 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 74 tkr | 73 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 93 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 914 tkr | 499 tkr |
| Periodiseringsfonder | 336 tkr | 372 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 112 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
HR & Lönekontroll i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Hällbygatan 23, 752 19 Uppsala
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559011-5720
Registreringsdatum
22 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.