Hrafn AB
559150-8345Aktiebolagreg. 2018
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björksgatan 6 C, 632 21 Eskilstuna
Postadress
Björksgatan 6 C, 632 21 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 299 tkr | 349 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 349 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 348 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −19 tkr | 330 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −14 tkr | 316 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 539 tkr | 855 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 854 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 21 | 1 | 6 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 21 | 1 | 6 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −21 | −1 | −6 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 299 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 13 | 13 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 560 | −13 | −13 | – | 0 | 299 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 539 | −14 | −19 | −1 | 0 | 299 |
| Resultat före skatt | −1 | 539 | −14 | −19 | −1 | 0 | 299 |
| Årets resultat | −1 | 539 | −14 | −19 | −1 | 0 | 299 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 025 | 2 000 | 2 249 | 2 249 | 2 249 | 2 249 | 2 249 |
| Anläggningstillgångar | 2 025 | 2 000 | 2 249 | 2 249 | 2 249 | 2 249 | 2 249 |
| Kassa och bank | 61 | 351 | 13 | 13 | 12 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 61 | 351 | 13 | 13 | 12 | 100 | 100 |
| Summa tillgångar | 2 086 | 2 351 | 2 262 | 2 262 | 2 261 | 2 349 | 2 349 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 805 | 280 | 280 | 298 | 299 | 299 | – |
| Fritt eget kapital | 804 | 805 | 266 | 280 | 298 | 299 | 299 |
| Eget kapital | 854 | 855 | 316 | 330 | 348 | 349 | 349 |
| Långfristiga skulder | 762 | 915 | 1 335 | 1 322 | 1 382 | 2 000 | 2 000 |
| Kortfristiga skulder | 470 | 580 | 610 | 610 | 530 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 086 | 2 351 | 2 262 | 2 262 | 2 261 | 2 349 | 2 349 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,9 % | 36,4 % | 14 % | 14,6 % | 15,4 % | 14,9 % | 14,9 % |
| Kassalikviditet | 13 % | 60 % | 2 % | 2 % | 2 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 63 % | −4,4 % | −5,6 % | −0,2 % | 0 % | 85,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 17 tkr |
| Andelar koncernforetag | 2 025 tkr | 2 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 025 tkr | 2 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 232 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −990 | 525 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −990 | 539 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −525 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 525 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 854 tkr | 855 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −990 | 539 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 804 tkr | 805 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 804 tkr | 805 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 762 tkr | 915 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 583 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −23 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 470 tkr | 580 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 mars 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Hrafn ABHuvudarbetsställe
Björksgatan 6 C, 632 21 Eskilstuna
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559150-8345
Registreringsdatum
1 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.