HSB Holding AB
556682-1152Aktiebolagreg. 2005
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 133 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Englundavägen 5 A 2TR, 171 41 Solna
Postadress
c/o Hsb Stockholm, Englundavägen 5 A 2TR, 171 41 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta aktier och andelar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 22 669 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −4 433 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −1 554 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −1 789 tkr | 73 769 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 790 tkr | 71 992 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −2 375 tkr | 69 629 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 765 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −3 009 tkr | 79 640 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 133 tkr | 102 911 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 13 | 13 | – | 13 | 13 | 13 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 13 | – | 13 | 13 | 13 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −13 | – | −12 | −12 | −12 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 534 | 3 817 | – | 2 369 | 1 783 | 1 780 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 120 | −2 996 | – | −2 363 | −1 777 | −1 776 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 133 | −3 009 | −2 765 | −2 375 | −1 790 | −1 789 | −1 554 | −4 433 | 22 669 |
| Bokslutsdispositioner | −596 | −466 | – | 13 | 13 | 9 006 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −2 730 | −3 475 | – | −2 363 | −1 777 | 7 217 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −24 | – | −0 | 0 | 1 347 | – | – | – |
| Årets resultat | −2 730 | −3 451 | – | −2 363 | −1 777 | 5 870 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 327 614 | 313 521 | – | 299 291 | 299 291 | 299 291 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 327 614 | 313 521 | – | 299 291 | 299 291 | 299 291 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 13 | 1 374 | 15 539 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 13 | 1 374 | 15 539 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 327 614 | 313 521 | 305 021 | 299 304 | 300 665 | 314 830 | 307 613 | 307 060 | 302 313 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | – | 250 | 250 | 250 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | – | 250 | 250 | 250 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 79 390 | 68 841 | – | 71 742 | 73 519 | 67 649 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 102 661 | 79 390 | – | 69 379 | 71 742 | 73 519 | – | – | – |
| Eget kapital | 102 911 | 79 640 | – | 69 629 | 71 992 | 73 769 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 83 300 | 83 620 | – | 83 300 | 89 000 | 89 000 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 347 | 1 663 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 141 404 | 150 260 | – | 146 375 | 139 673 | 152 061 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 327 614 | 313 521 | – | 299 304 | 300 665 | 314 830 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,4 % | 25,4 % | – | 23,3 % | 23,9 % | 23,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | 0 % | 1 % | 10 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,7 % | −4,3 % | – | −3,4 % | −2,5 % | 8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | −24 tkr |
| Andelar koncernforetag | 327 614 tkr | 313 521 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 327 614 tkr | 313 521 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 730 tkr | −3 451 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,02 | −0,04 |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −562 tkr | −716 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −40 tkr | 94 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Eventual forpliktelser per typ | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 730 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 451 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 549 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 730 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 26 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 102 661 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 102 661 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 32 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 3 856 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 596 tkr | 466 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 116 | 9 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 116 | 9 |
| Rantekostnader | 2 534 tkr | 3 817 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 2 534 tkr | 3 817 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0 | 0,007 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 0 | −24 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag utdelning | 414 tkr | 821 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda inkl nedskrivning | 414 tkr | 821 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 414 tkr | 821 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 141 404 tkr | 150 260 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 83 300 tkr | 83 620 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
HSB Holding ABHuvudarbetsställe
Englundavägen 5 A 2TR, 171 41 Solna
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556682-1152
Registreringsdatum
20 juni 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.