Hug bear AB
559108-4180Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 998 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagagatan 4, 113 48 Stockholm
Postadress
Hagagatan 4, 113 48 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt aktier och andra värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 2 000 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 2 050 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 2 050 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 tkr | 2 048 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 2 047 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 998 tkr | 4 045 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,6 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −2 | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 000 | 0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 998 | −1 | −2 | 0 | 0 | 0 | 2 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 998 | −1 | −2 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 998 | −1 | −2 | 0 | 0 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 959 | 4 009 | 2 359 | 2 484 | 2 415 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 959 | 4 009 | 2 359 | 2 484 | 2 415 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 55 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 | 3 | 55 | – | – | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 960 | 4 012 | 2 413 | 2 484 | 2 415 | 2 934 | 2 934 | 769 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 997 | 1 998 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 995 | 1 997 | 1 998 | 2 000 | 2 000 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 045 | 2 047 | 2 048 | 2 050 | 2 050 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 915 | 1 965 | 365 | 365 | 365 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | – | – | 69 | 0 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 960 | 4 012 | 2 413 | 2 484 | 2 415 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,6 % | 51 % | 84,9 % | 82,5 % | 84,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,4 % | −0,1 % | −0,1 % | 0 % | 0 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 009 tkr | 4 009 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 009 tkr | 4 009 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 2 795 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 998 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 998 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 045 tkr | 2 047 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 998 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 950 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 1 145 tkr |
| Forslag disposition | 3 995 tkr | 1 997 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 845 tkr | 1 997 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 76 tkr | 12 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 342 tkr | 1 266 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 669 tkr | 669 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 915 tkr | 1 965 tkr |
| Stallda sakerheter | 636 tkr | – |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 636 tkr | – |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter koncernforetag | 636 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Hug bear ABHuvudarbetsställe
Hagagatan 4, 113 48 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559108-4180
Registreringsdatum
10 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 10.850 – Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
- SNI 82.990 – Diverse övrig stödverksamhet till företag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.