Hugo & Co Production AB
559285-2924Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
915 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östgötagatan 85, 116 64 Stockholm
Postadress
c/o Conny Fridh, Östgötagatan 85, 116 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Mediaproduktion av film, foto och multimedia. Arbetsområde inom reklam, dokumentärfilm och TV produktion. Verksam som producent och filmfotograf.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 029 tkr | 350 tkr | 232 tkr |
| 2022 | 1 025 tkr | 11 tkr | 239 tkr |
| 2023 | 1 063 tkr | 160 tkr | 366 tkr |
| 2024 | 951 tkr | 78 tkr | 170 tkr |
| 2025 | 915 tkr | 1 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,2 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 915 | 951 | 1 063 | 1 025 | 1 029 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 12 | 97 | 111 | – |
| Rörelseintäkter | 915 | 964 | 1 161 | 1 136 | 1 029 |
| Råvaror och förnödenheter | 37 | 134 | 42 | 108 | 129 |
| Övriga externa kostnader | 438 | 482 | 493 | 595 | 358 |
| Personalkostnader | 402 | 229 | 432 | 391 | 159 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 38 | 32 | 31 | 31 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 914 | 885 | 1 001 | 1 125 | 678 |
| Rörelseresultat | 1 | 79 | 159 | 11 | 351 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 78 | 160 | 11 | 350 |
| Bokslutsdispositioner | 47 | – | – | 0 | −87 |
| Resultat före skatt | 48 | 78 | 160 | 11 | 263 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 18 | 33 | 3 | 57 |
| Årets resultat | 38 | 60 | 126 | 7 | 207 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 64 | 102 | 92 | 122 |
| Anläggningstillgångar | 28 | 64 | 102 | 92 | 122 |
| Kundfordringar | 0 | 36 | 13 | 147 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 43 | 39 | 204 | 280 |
| Kassa och bank | 218 | 165 | 348 | 149 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 279 | 208 | 386 | 353 | 470 |
| Summa tillgångar | 307 | 272 | 488 | 444 | 592 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 93 | 84 | 214 | 207 | – |
| Fritt eget kapital | 131 | 145 | 341 | 214 | 207 |
| Eget kapital | 156 | 170 | 366 | 239 | 232 |
| Obeskattade reserver | 40 | 87 | 87 | 87 | 87 |
| Leverantörsskulder | 4 | 11 | 4 | 6 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 14 | 0 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 111 | 16 | 36 | 118 | 274 |
| Summa eget kapital och skulder | 307 | 272 | 488 | 444 | 592 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 51 | 156 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,2 % | 87,7 % | 89 % | 69,4 % | 50,8 % |
| Kassalikviditet | 252 % | 1 340 % | 1 078 % | 298 % | 172 % |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 8,3 % | 15 % | 1 % | 34,1 % |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 8,2 % | 15 % | 1 % | 34,1 % |
| Omsättningstillväxt | −3,9 % | −10,5 % | 3,7 % | −0,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,1 % | 35,5 % | 34,6 % | 3,1 % | 89,2 % |
| Omsättning per anställd | 915 tkr | 951 tkr | 1 063 tkr | 1 025 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 38 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 38 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −60 tkr | −126 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 51 tkr | 256 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 47 tkr | – |
| Forslag disposition | 131 tkr | 145 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 131 tkr | 93 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 51 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 186 tkr | 186 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 159 tkr | 123 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 104 tkr | 5 tkr |
| Periodiseringsfonder | 40 tkr | 87 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 25 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hugo & Co Production ABHuvudarbetsställe
Östgötagatan 85, 116 64 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559285-2924
Registreringsdatum
25 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.