Hus i Bergslagen AB
559155-1477Aktiebolagreg. 2018
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
16 502 tkr
Resultat efter fin. poster
−103 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
17
husibergslagen.se
husibergslagen.se
Adresser
Besöksadress
Guldvingestigen 25, 702 03 Örebro
Postadress
Guldvingestigen 25, 702 03 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka hus och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 094 tkr | −532 tkr | – |
| 2019 | 25 383 tkr | 485 tkr | – |
| 2020 | 17 481 tkr | 1 265 tkr | 2 734 tkr |
| 2021 | 16 502 tkr | −103 tkr | 2 757 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,4 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal −0,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −5,6 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 502 | 17 481 | 25 383 | 1 094 |
| Övriga rörelseintäkter | 280 | 542 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 782 | 17 942 | – | – |
| Handelsvaror | 8 305 | 7 053 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 582 | 4 885 | – | – |
| Personalkostnader | 4 725 | 4 438 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 255 | 294 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 18 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 885 | 16 671 | – | – |
| Rörelseresultat | −103 | 1 272 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −103 | 1 265 | 485 | −532 |
| Bokslutsdispositioner | 134 | −56 | – | – |
| Resultat före skatt | 30 | 1 209 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 289 | – | – |
| Årets resultat | 23 | 921 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 323 | 633 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 323 | 633 | – | – |
| Varulager | 465 | 69 | – | – |
| Kundfordringar | 2 163 | 1 905 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 483 | 2 681 | – | – |
| Kassa och bank | 622 | 1 083 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 570 | 3 833 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 893 | 4 466 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 684 | 1 764 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 707 | 2 684 | – | – |
| Eget kapital | 2 757 | 2 734 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 134 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 280 | 765 | – | – |
| Skatteskulder | 134 | 213 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 136 | 1 598 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 893 | 4 466 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 15 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,4 % | 63,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 192 % | 236 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 7,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,6 % | 7,2 % | 1,9 % | −48,6 % |
| Omsättningstillväxt | −5,6 % | −31,1 % | 2 220,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 33,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 971 tkr | 1 165 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 134 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | 921 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 106 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −921 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 921 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 757 tkr | 2 734 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 134 tkr | −56 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 112 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 432 tkr | 432 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 432 tkr | 320 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 112 tkr | 153 tkr |
| Forslag disposition | 2 707 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 707 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 389 tkr | 357 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 143 tkr | 295 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 383 tkr | 452 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 240 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 69 tkr | 103 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 14 tkr | 34 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 465 tkr | 69 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 180 tkr | 225 tkr |
| Medel disponera | 2 707 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 323 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 249 tkr | 203 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 926 tkr | 95 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 365 tkr | 416 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hus i Bergslagen ABHuvudarbetsställe
Guldvingestigen 25, 702 03 Örebro
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559155-1477
Registreringsdatum
9 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.231 – Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.