Huttra Consulting Aktiebolag
559176-4674Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
885 tkr
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flygvilleslingan 23, 183 67 Täby
Postadress
c/o Magnus de Besche, Flygvilleslingan 23, 183 67 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av utbildningar och konsulttjänster inom områdena friluftsliv och överlevnad. Bolaget skall även bedriva försäljning av friluftskläder och utrustning. Bolaget skall även bedriva försäljning av konsulttjänster inom marknadsanalys.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 781 tkr | 184 tkr | 157 tkr |
| 2020 | 854 tkr | 80 tkr | 153 tkr |
| 2021 | 1 076 tkr | 96 tkr | 210 tkr |
| 2022 | 1 585 tkr | 304 tkr | 265 tkr |
| 2023 | 1 917 tkr | 264 tkr | 243 tkr |
| 2024 | 1 674 tkr | 250 tkr | 220 tkr |
| 2025 | 885 tkr | 50 tkr | 153 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 5,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −47,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 885 | 1 674 | 1 917 | 1 585 | 1 076 | 854 | 781 |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | – | 0 | 0 | 0 | 95 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 009 | 1 674 | 1 917 | 1 585 | 1 076 | 949 | 781 |
| Handelsvaror | 59 | 342 | 563 | 348 | 146 | 143 | 106 |
| Övriga externa kostnader | 215 | 234 | 243 | 166 | 113 | 43 | 57 |
| Personalkostnader | 685 | 854 | 847 | 767 | 721 | 683 | 434 |
| Rörelsekostnader | 960 | 1 430 | 1 654 | 1 281 | 980 | 868 | 596 |
| Rörelseresultat | 49 | 244 | 264 | 304 | 96 | 81 | 185 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 7 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 6 | 0 | 0 | −0 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 250 | 264 | 304 | 96 | 80 | 184 |
| Bokslutsdispositioner | 47 | −70 | −60 | −75 | −24 | −20 | −47 |
| Resultat före skatt | 97 | 180 | 204 | 229 | 72 | 60 | 138 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 44 | 46 | 49 | 15 | 13 | 31 |
| Årets resultat | 74 | 136 | 158 | 180 | 57 | 46 | 107 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Kundfordringar | 94 | 122 | 116 | 113 | 110 | 0 | 88 |
| Kortfristiga fordringar | 187 | 127 | 136 | 149 | 168 | 12 | 90 |
| Kassa och bank | 263 | 548 | 497 | 422 | 245 | 273 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 451 | 680 | 638 | 577 | 418 | 291 | 263 |
| Summa tillgångar | 651 | 680 | 638 | 577 | 418 | 291 | 263 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 30 | 33 | 35 | 35 | 103 | 57 | 0 |
| Fritt eget kapital | 103 | 170 | 193 | 215 | 160 | 103 | 107 |
| Eget kapital | 153 | 220 | 243 | 265 | 210 | 153 | 157 |
| Obeskattade reserver | 250 | 296 | 226 | 166 | 91 | 67 | 47 |
| Skatteskulder | 15 | 21 | 0 | 28 | – | 0 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 248 | 164 | 169 | 146 | 117 | 70 | 60 |
| Summa eget kapital och skulder | 651 | 680 | 638 | 577 | 418 | 291 | 263 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 140 | 160 | 180 | 125 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54 % | 66,9 % | 66,3 % | 68,8 % | 67,6 % | 71,1 % | 73,6 % |
| Kassalikviditet | 182 % | 411 % | 375 % | 392 % | 353 % | 406 % | 440 % |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | 14,6 % | 13,8 % | 19,2 % | 8,9 % | 9,5 % | 23,6 % |
| Vinstmarginal | 5,7 % | 14,9 % | 13,8 % | 19,2 % | 8,9 % | 9,4 % | 23,6 % |
| Omsättningstillväxt | −47,1 % | −12,7 % | 21 % | 47,3 % | 26 % | 9,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 48 % | 62,1 % | 65 % | 67,8 % | 27,1 % | 30,2 % | 68,2 % |
| Omsättning per anställd | 885 tkr | 1 674 tkr | 1 917 tkr | 1 585 tkr | 1 076 tkr | 854 tkr | 781 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 200 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 200 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 74 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −136 tkr | −158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 136 tkr | 158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 140 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 153 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 74 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 140 tkr | 160 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 47 tkr | −70 tkr |
| Forslag disposition | 103 tkr | 170 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 103 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 77 tkr | 5 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 28 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 227 tkr | 138 tkr |
| Periodiseringsfonder | 250 tkr | 296 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Huttra Consulting AktiebolagHuvudarbetsställe
Flygvilleslingan 23, 183 67 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559176-4674
Registreringsdatum
23 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.